Nowy sondaż może zainspirować Nowogrodzką. PiS wystawi TEGO kandydata w walce o prezydenturę?

Już wkrótce czekają nas wybory parlamentarne, w przyszłym roku – samorządowe i do Europarlamentu, a w 2025 Polacy wybiorą nowego prezydenta. Pojawił się nowy sondaż, sprawdzający popularność potencjalnych kandydatów na stanowisko głowy państwa.

Czas wyborów

Cała Polska przygotowuje się do wyborów parlaemnmtarncyh, które odbędą się już 15 października. Ale to dopiero początek wyborczego maratonu. Już wiosną 2024 roku będziemy wybierać wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

W czerwcu tego samego roku odbędą się wybory do Europarlamentu. Rok później Polacy wybiorą prezydenta. I właśnie potencjalnych kandydatów na stanowisko głowy państwa dotyczy najnowszy sondaż, który firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna.

W 2025 roku swoją prezydencką karierę kończy Andrzej Duda. W PiS zapewne już trwają przepychanki, walka o możliwość kandydowania w wyborach prezydenckich z ramienia PiS. Na giełdzie nazwisk pojawiają się przeróżne nazwiska. Nie jest tajemnicą, że prezydenckie ambicje mają Beata Szydło czy Mariusz Błaszczak.

Sondaż prezydencki

Nowy sondaż sprawdza popularność potencjalnych kandydatów na prezydenta po stronie PiS i opozycji. Uczestników badania zapytano najpierw, czy w ostatnich wyborach głosowali na Andrzeja Dudę, czy na Rafała Trzaskowskiego, a następnie przedstawiano listę kandydatów z danej opcji politycznej.

Wśród wyborców Andrzeja Dudy największą popularnością cieszy się Mateusz Morawiecki. Na obecnego premiera zagłosowałoby w wyborach prezydenckich 26,4 proc. ankietowanych. Drugie miejsce zajmuje Jarosław Kaczyński z wynikiem 13,6 proc. Podium niespodziewanie uzupełnia… Małgorzata Wasserman, którą w Pałacu Prezydenckim widziałoby 8,4 proc. ankietowanych. Dopiero czwarte miejsce zajmuje Beata Szydło (5,9 proc.). Niżej plasują się Mariusz Błaszczak, Elżbieta Witek i Zbigniew Ziobro. Co ciekawe, największa grupa wyborców Dudy – 34,1 proc. – uznała, że nie wybrałaby żadnego ze wskazanych kandydatów.

researchpartner.pl

Zupełnie inaczej wygląda sytuacja wśród wyborów opozycyjnych. Aż 51,6 proc. z nich deklaruje oddanie głosu na Rafała Trzaskowskiego. Drugie miejsce zajmuje Donald Tusk z 16,6 proc., a podium uzupełnia Szymon Hołownia (9,8 proc.). Na dalszych miejscach znajdują się, z małym poparciem, Włodzimierz Czarzasty, Władysław Kosiniak-Kamysz, Radosław Sikorski i Małgorzata Kidawa-Błońska.

researchpartner.pl

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 22-25.09.2023, na ogólnopolskiej próbie 1066 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

1 Odpowiedzi na Nowy sondaż może zainspirować Nowogrodzką. PiS wystawi TEGO kandydata w walce o prezydenturę?

  1. Piotr pisze:

    Na pewno kogoś wystawi. Na pewno sam zdecyduje. Na pewno nie pójdzie śladem ryżego i nie będzie się konsultował w tej sprawie z kanclerzem Niemiec

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *