Nie uwierzycie, czego ksiądz zażyczył sobie za udzielenie pierwszej komunii. „Wykonuje to w ramach obowiązków szkolnych”

Zbliżający się maj to czas nie tylko majówek, ale też komunii, czyli… wydatków. Zapewne wiele osób zadaje sobie pytanie, ile pieniądze powinno dać się księdzu na komunię. A może nie dawać wcale?

Kasa dla księdza

Wiele osób z rozrzewnieniem wspomina komunie sprzed 20-30 lat.  Wtedy mało kto płacił księdzu. Wręczało się jedynie parę złotych  na wystrój kościoła.

Dochodził do tego prezent dla katechety. Czasy się jednak zmieniły, a religia skomercjalizowała. Dziś księża ,w podziękowaniu za sakrament, życzą sobie np. coś, co przyda się w kościele. Może być to np. kielich mszalny czy ornaty. Ten pierwszy potrafi kosztować jednak nawet parę tys. złotych!

Czasami duchowni mówią wprost, ile chcą. Z kolei w jednej z parafii we Wrocławiu ksiądz zażyczył sobie nowy zestaw nagłośnieniowy. Mowa o inwestycji na kwotę 14 tys. zł. Problem w tym, że do komunii szło 20 dzieci. Rodzice złożyli się po 700 zł za jedno dziecko.

Inny przypadek opisał „Fakt”. Pani Anna z Wrocławia, której dziecko szło do komunii w 2022 r., przekazała księdzu w kopercie 200 zł. Gdy poszuka się informacji w sieci, można dowiedzieć się, że niektórzy rodzice wręczają nawet 1 tys. 500 zł. Najczęściej jest to jednak od 100 d0 300 zł.

A może lepiej nie dawać?

Pytanie, czy w ogóle powinno się dawać księżom dodatkowe środki. Ksiądz Tadeusz Isakowicz-Zaleski w wywiadzie, jakiego udzielił „Dzień Dobry TVN”, przypomniał, że „katecheci uczą w szkołach i dostają wynagrodzenie z budżetu państwa”. Jego zdaniem nie powinniśmy już składać księżom żadnych dodatkowych ofiar pieniężnych.

– Natomiast, jeśli dojdzie do dobrowolnego porozumienia pomiędzy rodzicami, księdzem i proboszczem, to oczywiście można wręczyć jakiś upominek dla parafii z okazji przyjęcia przez dzieci Pierwszej Komunii Świętej, ale to musi być dobrowolne i przekazane na rzecz parafii, a nie dla księdza, bo musimy pamiętać, że on przygotowując dzieci do komunii, wykonuje to w ramach obowiązków szkolnych, za które otrzymuje wynagrodzenie — wyjaśnił.

Może więc najlepiej nie dawać duchownym dodatkowych pieniędzy? W końcu i tak są częściowo utrzymywani z naszych podatków.

Źródło: fakt.pl

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

4 Odpowiedzi na Nie uwierzycie, czego ksiądz zażyczył sobie za udzielenie pierwszej komunii. „Wykonuje to w ramach obowiązków szkolnych”

  1. Polak mały pisze:

    Dałem kiedyś 50 zł za ślub…Ksiadz był pod wplywem..ostatni raz dostali pieniadze

  2. Stanislaw pisze:

    Tym pasozytom I nierobóm należy się dozywotnio praca w kamieniołomach, o kromce chleba i 1 litra wody

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *