Mamy najnowszy sondaż! Czy poparcie dla Konfederacji nadal rośnie?

W dniach 14-17 lipca 2023 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejne badanie preferencji politycznych Polaków. Sondaż pokazuje pewnego rodzaju stabilizację na polskiej scenie politycznej.

Sondaż pokazuje, że gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to zwyciężyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 32,0% respondentów. Drugie miejsce zajęłaby Koalicja Obywatelska, na którą zagłosowałoby 26,9% wyborców. Na trzecim miejscu utrzymuje się Konfederacja (Nowa Nadzieja + Ruch Narodowy) z wynikiem 11,0%.

Nie potwierdza to rekordowych wyników, pokazanych w ostatnich sondażach. czyżby partia Mentzena i spółki złapała zadyszkę po szalonym wzroście? Koalicja Polska 2050 z PSL może liczyć na zaufanie już tylko 9,8% ankietowanych. Lewica, którą poparłoby 7,5% Polaków jest ostatnim ugrupowaniem, które miałoby swoją reprezentację w parlamencie. Partia Czarzastego niebezpiecznie zbliża się do progu wyborczego, zresztą koalicja Hołowni i Kosiniaka-Kamysza również ma się czego obawiać.

9% Polaków nie wie, na kogo oddałoby swój głos, a szacowana frekwencja wyborcza wynosi 61,3% (w tym 47,9% respondentów odpowiedziało na pytanie o uczestnictwo w wyborach „zdecydowanie tak”, a 13,4% „raczej tak”) .

O wskazanie prawdopodobnego podziału mandatów poproszono dr Macieja Onasza, adiunkta w Katedrze Systemów Politycznych Uniwersytetu Łódzkiego, prowadzącego badania rozkładu poparcia politycznego poszczególnych ugrupowań. Kształtuje się on następująco:

Zjednoczona Prawica – 188 mandatów

Koalicja Obywatelska – 147 mandatów

Polska 2050 z PSL – 49 mandatów

Konfederacja – 49 mandatów

Lewica – 26 mandatów

Mniejszość Niemiecka – 1 mandat.

Warto zauważyć, że sugerowana w ostatnim czasie potencjalna koalicja PiS z Konfederacją miałaby 237 mandatów, co stanowi niewielką większość parlamentarną.

Wydaje się, że przy takim układzie sił najbardziej prawdopodobny jest wariant z przyspieszonymi wyborami, które mogłyby się teoretycznie odbyć już w lutym następnego roku. Tymczasem wciąż nie znamy jeszcze oficjalnej daty wyborów parlamentarnych, choć najczęściej wskazywana jest data 15 października.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 14-17.07.2023, na ogólnopolskiej próbie 1084 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Jedna odpowiedź na Mamy najnowszy sondaż! Czy poparcie dla Konfederacji nadal rośnie?

  1. Zofia pisze:

    Wierzący popierający inne partie, powinny przestać chodzić do kościoła. To jest okropne błazenstwo

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *