Kukiz nie rozumie, co kryje się za referendum i atakuje Tuska. „To działalność antyobywatelska”

Paweł Kukiz nie rozumie nawoływania do bojkotu referendum. Polityk ma żal do Donalda Tuska i Koalicji Obywatelskiej.

Po co PiS-owi referendum?

W czwartek Sejm przegłosował uchwałę o zarządzeniu referendum ogólnokrajowego. Za było 234 posłów, przeciw było 210. Z kolei siedmiu parlamentarzystów Konfederacji wstrzymało się.

Po co PiS organizuje referendum, skoro sam Jarosław Kaczyński mówi wprost, że wynik tego głosowania nic nie zmieni?

Oczywiście chodzi o pomoc PiS-owi w trwającej kampanii wyborczej. Dzięki kampanii referendalnej Nowogrodzka może np. dodatkowo się promować. Już teraz widać, że partia Jarosława Kaczyńskiego stara się wykorzystać głosowanie w dość cyniczny sposób, promując swoje poglądy i atakując przy okazji PO (to za rządów Platformy – skądinąd słusznie – podniesiono wiek emerytalny, o co teraz pyta się znów Polaków w referendum). I to jest najprawdopodobniej prawdziwy cel PiS.

Nie dostrzega tego Paweł Kukiz, który ma nieco odmienne zdanie na ten temat. Polityk w rozmowie z PAP skrytykował Donalda Tuska i Koalicję Obywatelską za nawoływanie do bojkotu referendum. – To działalność antyobywatelska wzmacniająca system partyjny w Polsce, bo deprecjonująca instytucje referendum – ocenił Paweł Kukiz.

Cztery pytania

Sam polityk przyznał, że nie będzie namawiał do wzięcia udziału w referendum. – Na pewno nie będę zniechęcał do udziału w referendum, choć powtarzam z uporem, że w Polsce, w pierwszej kolejności trzeba zmienić prawo w zakresie ustawy o referendach, bo obywatele nie mają możliwości – nawet w drodze referendum – zaprotestować przeciwko jakiemukolwiek referendum rozpisanemu przez partie dlatego, że tylko politycy mają prawo jego rozpisania – powiedział w rozmowie z PAP.

Referendum będzie składało się z czterech pytań. Pierwsze z nich brzmi: „Czy popierasz wyprzedaż majątku państwowego podmiotom zagranicznym, prowadzącą do utraty kontroli Polek i Polaków nad strategicznymi sektorami gospodarki?”. Drugie: „Czy popierasz podniesienie wieku emerytalnego, w tym przywrócenie podwyższonego do 67 lat wieku emerytalnego dla kobiet i mężczyzn?”. Trzecie: „Czy popierasz likwidację bariery na granicy Rzeczypospolitej Polskiej z Republiką Białorusi?”. Czwarte: „Czy popierasz przyjęcie tysięcy nielegalnych imigrantów z Bliskiego Wschodu i Afryki, zgodnie z przymusowym mechanizmem relokacji narzucanym przez biurokrację europejską?”.

Źródło: Se.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *