Kaczyński strzelił sobie w stopę. TO może być dla PiS wyborczy samobój

Jednym z kamieni milowych jest ustawa wiatrakowa.
PiS uchwalił ją w 2016 roku i teraz musi ją zmienić. W PiS tli się kolejny konflikt.

Przeprowadzenie przez parlament ustawy o Sądzie Najwyższym nie zamyka kwestii warunków, jakie Prawo i Sprawiedliwość musi spełnić, żeby złożyć wniosek o wypłatę unijnych środków z KPO. Ustawa wiatrakowa to kolejny kamień milowy, który musi zostać wypełniony, żeby Komisja Europejska uruchomiła pieniądze dla Polski.

Ustawa została uchwalona przez PiS w 2016 roku i wprowadziła wiatrakowe restrykcje. Wiatraki można było stawiać w odległości minimum 500 metrów od zabudowań, ale rząd Beaty Szydło wprowadził tzw. zasadę 10H. Wiatrakowa reguła oznacza, że turbinę można postawić w odległości, która jest 10-krotnością wysokości wiatraka. Przy takiej regulacji odległość od zabudowań przekracza nawet 2 km, co de facto zamyka sprawę stawiania w Polsce farm wiatrowych. Fundamentalnym argumentem PiS-u był hałas jaki emitują wiatraki.

PiS spełnił swoją obietnicę wyborczą, ale teraz będzie się z niej wycofywał. Wprowadzenie zmian w ustawie budzi potężne kontrowersje w obozie władzy.

To wygląda na samobój

Wirtualna Polska zapytała w obozie władzy o nastroje przed procedowaniem ustawy w Sejmie. Wiadomo od dawna, że przeciwna będzie Solidarna Polska, ale w samym PiS-ie zmiany w ustawie budzą kontrowersje. Między zdaniami można wyczytać, że nie na to umawiali się ze swoimi wyborcami posłowie i to zapewne budzi ich strach.

Ustawa wiatrakowa jest w PiS totalnie krytykowana. Nasi wyborcy nie godzą się na to. To wygląda na samobój. To będzie kolejny problem dla naszej partii, a Komisja Europejska może stwarzać kolejne – mówi portalowi posłanka PiS Teresa Hałas. Jak pisze WP.pl, takich głosów w PiS jest znacznie więcej, ale nie wszyscy chcą się wypowiadać pod nazwiskiem.

Kancelaria Prezydenta także nie pała entuzjazmem wobec nowej wersji ustawy wiatrakowej. – Jeśli ta ustawa zostanie zmieniona, to wzbudzi ogromne emocje na terenach wiejskich – mówi prezydencki minister Paweł Sałek, który zajmuje się sprawami związanymi z ochroną środowiska.

Co na to opozycja? Liberalizacja prawa wiatrakowego przypadła do gustu formacjom opozycyjnym. I ciężko się temu dziwić, jeśli wszyscy idą do wyborów z hasłami o rozbudowie alternatywnych źródeł energii.

Źródło: Wirtualna Polska

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *