Jakie poparcie miałaby koalicja PSL i Polski 2050? Ten sondaż odpowiada na to pytanie!

W dniach 13-16 stycznia 2023 roku firma Research Partner przeprowadziła na panelu Ariadna kolejne badanie preferencji politycznych Polaków. Tym razem postanowiono sprawdzić skłonność Polaków do głosowania na potencjalną koalicję ugrupowania Polska 2050 z PSL.

Sondaż pokazuje, że gdyby wybory miały odbyć się w najbliższą niedzielę, to najwięcej głosów zdobyłaby Zjednoczona Prawica, na którą zagłosowałoby 34,6% respondentów. Na Koalicję Obywatelską zagłosowałoby 27,8% Polaków. Trzecie miejsce w rankingu zajmuje Polska 2050 z poparciem 9,4%.  Swoją reprezentację w parlamencie miałyby jeszcze dwie partie polityczne: Lewica z poparciem 8,4% respondentów oraz Konfederacja z 7,2% głosów.

Pozostałe partie nie miałyby swojej reprezentacji w parlamencie. I znów niewielki dystans od progu wyborczego dzieli PSL, na który zagłosowałoby 4,8% ankietowanych.

Tym ciekawiej wyglądają wyniki potencjalnej koalicji Polska 2050, tracącej systematycznie poparcie po powrocie Donalda Tuska do krajowej polityki z balansującą na krawędzi progu wyborczego partią ludową.

Sondaż pokazuje poparcie dla koalicji

Zakładając, że oba ugrupowania parlamentarne stworzyłyby koalicję wyborczą, to stałaby się ona trzecią siłą polityczną w kraju z poparciem 13,3% respondentów. Zjednoczoną Prawicę poparłoby 35,4% głosujących, a Koalicję Obywatelską 29,4% ankietowanych. W parlamencie znalazłyby się jeszcze Lewica oraz Konfederacja, z poparciem odpowiednio 9,0% oraz 6,5% badanych. Szacowana frekwencja wyborcza wynosi 62,9%.

Co ciekawe, przy takiej konfiguracji zyskują zarówno PiS, jak i PO, a nawet Lewica. Traci za to Konfederacja.

Jednak Władysław Kosiniak-Kamysz czuje się oszukany do lidera Polski 2050 po piątkowym głosowaniu. Nieoficjalnie widomo, że Ludowcy są teraz zainteresowani wspólnym startem z Platformą Obywatelską. To tzw. „wariant EPP”, czyli nawiązujący do frakcji w Parlamencie Europejskim, do której należą Platforma i PSL.

– Najgorszy wariant dla nas to jest totalne rozdrobnienie opozycji. My na tym tracimy, bo wtedy w nasze miejsce wchodzi Hołownia i zabiera nam tlen. Oczywiście możemy spróbować współpracy z Agrounią i pewnie jakoś przeżyjemy, ale to nie będzie łatwa egzystencja – mówi Onetowi ważny polityk PSL.

Badanie zostało przeprowadzone przez Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 13-16.01.2023, na ogólnopolskiej próbie 1033 osób w wieku 18+, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *