Iwona Hartwich: Zjednoczona Prawica pogorszyła sytuację osób niepełnosprawnych

Obecny rząd wyrządził już tyle zła osobom niepełnosprawnym, że najwyższy czas, żeby inne ugrupowanie zmieniło los słabszych. Należy powiedzieć wprost, że Zjednoczona Prawica miała osiem lat, żeby co w tej dziedzinie zmienić i tego nie zrobiła, tylko pogorszyła sytuację. – Z Iwoną Hartwich, posłanką Koalicji Obywatelskiej o proteście osób z niepełnosprawnościami rozmawia Michał Ruszczyk.

Michał Ruszczyk: Po pięciu latach ponownie protestuje Pani na rzecz osób z niepełnosprawnościami. Dlaczego?

Iwona Hartwich: Mamy jeden postulat.

Jaki?

Jako inicjatorka ustawy o rencie socjalnej – obecnie wynosi 1217 złotych- która podwyższa ją do najniższej krajowej. Chcemy, żeby rządzący spełnili nasz postulat.

Czy w Pani ocenie rządzący spełnią ten postulat?

Trudno powiedzieć, bo po rozmowach z przedstawicielami obozu władzy mogę śmiało powiedzieć, że nie rozumieją oni, że życie za 1217 złotych w obecnej sytuacji gospodarczej jest niemożliwe. Zwłaszcza dla opiekuna osoby z niepełnosprawnością, który musi opiekować się swoim dzieckiem, a leki kosztują. Oczywiście zamierzamy dalej prowadzić rozmowy, ale czy rządzący spełnią postulat, to czas pokaże.

Od ostatniego protestu w 2018 roku została Pani posłanką. Czy to wpływa na traktowanie Pani przez straż marszałkowską? 

Na pewno teraz nie dochodzi do sytuacji, w których strażnicy podnoszą na mnie rękę, co miało miejsce w 2018 roku. Nie oznacza to jednak, że nie odczuwamy pewnych nieprzyjemności z ich strony, zwłaszcza w nocy.

Co od 2018 roku władza zmieniła w życiu osób z niepełnosprawnościami i ich opiekunów? 

Zjednoczona Prawica w tej sprawie nic nie zrobiła, a należy powiedzieć, że okradła osoby niepełnosprawne. Mianowicie zabierając ponad 20 mld z Funduszu Solidarnościowego, który miał wspierać osoby niepełnosprawne. Odpowiadając na Pana pytanie: nie ma mieszkań, odpowiedniej opieki czy wsparcia finansowego. To zaś jest sytuacja dramatyczna.

Wkrótce wybory parlamentarne. Jeśli opozycja je wygra, to co będzie musiała zrobić dla osób niepełnosprawnych i ich opiekunów?

Wszystkie działania, które trzeba będzie podjąć, wynikają z Konwencji Praw Osób z Niepełnosprawnością, tylko tych zapisów de facto nikt nie realizuje. Niestety, władza nie ma z czego dać w sytuacji, gdy zabrała pieniądze, które na to były przeznaczone. Zjednoczona Prawica musi oddać Fundusz Solidarnościowy.

Czy w Pani ocenie wygrana opozycji jest gwarancją dla polepszenia losu osób niepełnosprawnych?

Tak, bo obecny rząd wyrządził już tyle zła osobom niepełnosprawnym, że najwyższy czas, żeby inne ugrupowanie zmieniło los słabszych. Należy powiedzieć wprost, że Zjednoczona Prawica miała osiem lat, żeby co w tej dziedzinie zmienić i tego nie zrobiła, tylko pogorszyła sytuację.

Bardzo dziękuję za rozmowę. 

Avatar photo
Michał Ruszczyk

Pierwsze kroki w dziennikarstwie stawiałem w miesięczniku "Nasze Czasopismo". Następnie współpracowałem z portalami informacyjnymi - Crowd Media, wiadomo.co, koduj24. Redaktor telewizji internetowej Video Kod. Założyciel i członek zarządu stowarzyszenia Kluby Liberalne. Sympatyk stowarzyszenia Koalicja Ateistyczna. Były członek N. Autor audycji OKO NA ŚWIAT w Radiospacji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *