Ekspertka surowo oceniła nietypowe zachowanie Andrzeja Dudy. „Żaden prezydent nie powinien się kłaniać”

Irena Kamiński-Radomska krytycznie oceniła powitanie żony Wołodymyra Zełeńskiego przez Andrzeja Dudę. Prezydent pocałował w rękę Pierwszą Damę Ukrainy.

Zełeński w Warszawie

W środę do Polski przybył prezydent Ukrainy Wolodymyr Zełenski. Była to pierwsza oficjalna wizyta ukraińskiego przywódcy za granicą od początku wybuchu wojny rozpętanej przez Władimira Putina. Zełenski wystąpił wieczorem razem z prezydentem Andrzejem Dudą na wspólnym wiecu, a wcześniej podczas uroczystości został odznaczony Orderem Orła Białego.

Sama ceremonia odbyła się bez zarzutu, ale po wręczeniu Orderu doszło do naruszenia protokołu dyplomatycznego. O co chodzi?

Prezydent przywitał się z Zełeńskim i jego żoną w nietypowy dla protokołu dyplomatycznego sposób. Mówiąc wprost, Duda go złamał poprzez sposób przywitania ukraińskich gości. Najpierw wyściskał „na misia” przywódcę Ukrainy, następnie polskim zwyczajem ucałował w dłoń Olenę Zełeńską.

W rozmowie z portalem Pudelek zachowanie głowy państwa oceniła Irena Kamińska-Radomska, ceniona ekspertka z zakresu etykiety, protokołu dyplomatycznego i dress code’u, znana z „Projektu Lady”.

Kamiński-Radomska: Tak się nie powinno postępować

– Obie formy są niewłaściwe. Zarówno powitanie „na misia” z Prezydentem Zełenskim, jak i powitanie przez pocałunek dłoni Pierwszej Damy Ukrainy. Według protokołu dyplomatycznego możemy sobie pozwolić na jeden kontakt fizyczny, którym jest uścisk dłoni – tłumaczy doktor Kamińska-Radomska. Mimo wszystko, ekspertka – podobnie jak wielu komentatorów – pozytywnie oceniła ten gest Dudy z racji na okoliczności i dramat, który spotkał Ukrainę.

– Nie trzeba w tym przypadku sztywno trzymać się zasad protokołu. To powitanie jest akceptowalne. To też okazanie troski dla człowieka. To, że ktoś jest prezydentem, nie zmienia faktu, że to jest po prostu zwykły człowiek, który też ma swoje emocje. Przytulenie człowieka w trudnej sytuacji jest czymś dobrym. Bardzo mi się to podobało – przyznaje Kamińska-Radomska.

Co innego w przypadku cmoknięcia w mankiet żony Zełeńskiego, którego ekspertka nie rozumie. – Pocałunek dłoni to nasz narodowy zwyczaj. W sytuacjach prywatnych jak najbardziej pocałowanie kobiety w dłoń jest właściwe. Ale już w kontaktach międzynarodowych, o charakterze służbowym nie powinno to występować. Żaden prezydent nie powinien skłaniać się – przecież pocałunek dłoni wymaga ukłonu. Andrzej Duda nie powinien tego robić jako prezydent państwa. To nie powinno się wydarzyć oceniła dr Kamińska-Radomska.

Źródło: Pudelek.pl

1 Odpowiedzi na Ekspertka surowo oceniła nietypowe zachowanie Andrzeja Dudy. „Żaden prezydent nie powinien się kłaniać”

  1. BUCZEK pisze:

    Uważam że osobiste zazylosci i sympatię można okazywać w kuluarach zachowując należytą formę. Protokół dyplomatyczny został stworzony z myślą o okazanie wzajemnego szacunku obydwu stronom nawzajem. Moim przedstawicielem i pełnomocnikiem jest między innymi Pan Prezydent. Nie przystoi taka poufalosc chociażby dla tego że Głowa Państwa powinna mieć na uwadze tych których reprezentują. Czy chciałbym całować po rękach Panią Zelenska i przytulać Pana Zelenskiego z całą pewnością NIE. Nie daze Tej Pary aż tak wielką sympatią żeby aż tak splaszczac swoją godność i Tych których reprezentuję. Zachowam długo niesmak sytuacji. Niesmak który jest spotegowany brakiem przeprosin za wydarzenia które miały miejsce 80 lat temu. Przeprosin Prezydenta Ukrainy której to zbrodniarze, choć nieliczni, mordowali moich rodaków. Prezydenta który przyjechał jak przypuszczam szukać pomocy w kraju sasiadujacym z Ukrainą. Prezydenta który w zakamuflowany sposób, opowiadając o zagrożeniu dla Polski, chce zmusić sąsiadów i świat do pomocy dla swojego państwa. Jeśli będzie trzeba, choć mam, siedemdziesiąt lat pójdę bronić ojczyzny a nie trzeba mi tłumaczyć jakież to niebezpieczeństwo na Nasz Kraj czycha. Boję się nie śmierci za Ojczyznę a fałszywych przyjaciół za których miałbym umierać. PANIE PREZYDENCIE PRZEPROS PAN NAJPIERW ZA HISTORIĘ A DOPIERO POTEM POPROŚ PAN O POMOC. Niestrasz Pan wojną żeby uzyskać pomoc.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *