Czy opozycja poradziłaby sobie lepiej ze wsparciem Ukrainy? Zaskakujące wyniki sondażu

Według sondażu przeprowadzonego przez agencję badań rynku i opinii SW Research dla „Rzeczpospolitej”, 36 procent badanych uważa, że opozycja prowadziłaby lepszą politykę i działania na rzecz wsparcia Ukrainy niż obecny rząd PiS.

Tymczasem, 31,3 procent respondentów ocenia, że lepiej z tym zadaniem radzi sobie rząd PiS. Z kolei 32,7 procent badanych nie miało zdania w tej kwestii.

Warto zaznaczyć, że polska pomoc humanitarna dla Ukrainy w 2022 roku, według danych OECD, wyniosła około 8,36 miliarda euro, czyli około 1,5 procent PKB. Polska jest także na czele 27 państw europejskich wspierających Ukrainę.

Na kolejnych miejscach znajdują się Niemcy, Czechy, Hiszpania i Rumunia. Polska zaoferowała także schronienie ponad 1,5 miliona uchodźców z Ukrainy, z czego aż 90 procent to kobiety, dzieci i osoby starsze.

Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju, ogłosił pod koniec grudnia ubiegłego roku, że Polska przeznaczyła w 2022 roku od 35 do 40 miliardów złotych na wsparcie dla Ukrainy oraz uchodźców. Z tego 10 miliardów złotych zostało przeznaczone na zakup broni, około 6 miliardów złotych pochodziło bezpośrednio z budżetu państwa na pomoc dla ukraińskich uchodźców, a około 10 miliardów złotych pochodziło z pomocy ze strony samorządów i organizacji pozarządowych. Pozostałe 10 miliardów złotych to prywatna pomoc Polaków.

W badaniu przeprowadzonym przez agencję badań rynku i opinii SW Research, 36 procent respondentów odpowiedziało, że obecna opozycja prowadziłaby lepszą politykę i działania niż rząd PiS w kwestii wsparcia dla Ukrainy i pomocy w wojnie z Rosją. 31,3 procent uważało, że rząd PiS lepiej radzi sobie w tym zakresie, a 32,7 procent nie miało zdania na ten temat.

Przemysław Wesołowski, prezes zarządu agencji badawczej SW Research, zauważył, że blisko 40 procent badanych powyżej 50 lat uważa, że obecna opozycja lepiej radziłaby sobie z międzynarodową polityką i działaniami dotyczącymi wsparcia dla Ukrainy. Podobnie myślą czterej na dziesięciu respondentów posiadających wykształcenie wyższe oraz mieszkańcy miast liczących powyżej 500 tysięcy mieszkańców. Ponad 44 procent osób z dochodem powyżej 5000 zł netto uważa, że obecna opozycja lepiej radziłaby sobie z międzynarodowymi działaniami związanymi z wsparciem dla Ukrainy.

Źródło: Rp.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *