Joe Biden celem zamachu bombowego? Szokujące informacje z Irlandii Północnej

Czy Joe Biden był celem zamachu bombowego w Irlandii Północnej? Tamtejsza policja odkryła terrorystyczne plany.

Dzisiaj przypada 25. rocznica tzw. porozumienia wielkopiątkowego, które był fundamentem procesu pokojowego w Irlandii Północnej. Z tej okazji do Belfastu ma przyjechać prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden razem z Billem Clintonem, który urzędował w Gabinecie Owalnym, gdy podpisywano porozumienie.

Jak informuje Onet.pl za „Belfast Telegraph”, północnoirlandzka policja odkryła plany organizacji terrorystycznej Nowej IRA, która miała na celu zepchnięcie na drugi plan wizyty Joe Bidena.

W związku z obchodami organizacja Nowa IRA planowała atak terrorystyczny. Policja przeprowadziła przeszukania w mieście Derry – pisze portal. Według informacji podawanych przez Belfast Telegraph, na miejscu pracował oddział specjalny armii brytyjskiej, który poszukiwał elementów do konstrukcji bomby.

Według nieoficjalnych doniesień Nowa IRA planowała akcję podobną do zamachu bombowego na dwóch policjantów w Strabane w listopadzie ub.r. Wybuch uszkodził policyjne auto, funkcjonariuszom nic się wówczas nie stało.

Atak, który prawdopodobnie został spowodowany improwizowanym ładunkiem wybuchowym, spowodował uszkodzenie pojazdu policyjnego i jest traktowany jako usiłowanie zabójstwa dwóch funkcjonariuszy – przekazała wtedy irlandzka policja.

Ostrzeżenia przed atakami

Ostrzeżenia od północnoirlandzkiej policji pojawiły się już w piątek. Powoływano się na wiarygodne informacje wywiadowcze o planach ataków na funkcjonariuszy, które miały grozić szczególnie w poniedziałek.

Simon Byrne, komendant główny północnoirlandzkiej policji  poinformował, że w związku ze zwiększonym zagrożeniem część z funkcjonariuszy będzie miała wydłużone zmiany, a inni zostaną przeniesieni do zadań bezpośrednio w terenie.

Nowa IRA to północnoirlandzka organizacja terrorystyczna, która odrzuciła podpisane w 1998 roku porozumienie wielkopiątkowe. Jest odpowiedzialna za zabójstwa i zamach bombowy pod sądem w Londonderry.

Porozumienie pokojowe z 1998 r. zakończyło trzydziestoletni konflikt w Irlandii Północnej pomiędzy opowiadającymi się za pozostaniem Irlandii Północnej w Wielkiej Brytanii a tymi, którzy chcieli się jednoczyć Irlandią. W sumie w walkach zginęło 3600 osób. Pomimo podpisania porozumienia, w Irlandii Północnej nadal dochodzi do sporadycznych incydentów i aktów przemocy.

Foto: Depositphotos.com Źródło: Onet.pl, pap.pl

Bartosz Wiciński

Polityką zainteresowałem się w momencie wybuchu afery Rywina. 12 lat temu założyłem bloga politycznego na prawicowej platformie Salon24.pl. Popełniłem tam ponad 400 wpisów i toczyłem pierwsze potyczki słowne z całą rzeszą wyborców PiS. Jak to w życiu blogera bywa, raz wychodziły lepsze teksty, a raz gorsze. Salon24.pl to była dobra szkoła. W CrowdMedia.pl zaczynałem od pisania własnych artykułów o polityce. Teraz zajmuje się głównie opisywaniem newsów, czego musiałem się sam nauczyć. Z wykształcenia jestem księgowym, ale nigdy do żadnej kratki nie wpisałem ani jednej cyferki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *