PiS wprowadzi nowe święto państwowe? Projekt ustawy już trafił do Sejmu
PiS ustanowi nowe święto państwowe? Zgodnie z projektem ustawy mamy je obchodzić 10 września. O co chodzi?
Nowe święto państwowe?
Grupa posłów PiS złożyła do marszałek Sejmu projekt ustawy o ustanowieniu Narodowego Dnia Wspomnienia Gehenny Polskich Dzieci Wojny. Projekt, którym zajmie się teraz komisja kultury i środków masowego przekazu, został skierowany do opinii Biura Legislacyjnego Kancelarii Sejmu oraz Biura Analiz Sejmowych Kancelarii Sejmu. Przedstawicielem wnioskodawców jest poseł Jacek Kurzępa.
Nowe święto państwowe mielibyśmy obchodzić 10 września. Zostanie ono ustanowione, by – jak czytamy w projekcie ustawy – oddać hołd „Polskim Dzieciom Wojny, jako wyraz naszej świadomości traumy jakiej doświadczyły za przyczyną hekatomby II wojny światowej, zbrodniczych działań okupantów niemieckich i sowieckich, ale także respektu i wdzięczności, że mimo tej traumy, potrafiły dźwigać ze zgliszcz naszą wspólną Ojczyznę”.
Posłowie Prawa i Sprawiedliwości dodają w uzasadnieniu, że „Gehenna Polskich Dzieci Wojny, związana z okrucieństwem II wojny światowej ze strony obu totalitaryzmów: niemieckiego i sowieckiego, jest niewystarczająco obecna w świadomości współczesnych Polaków”.
Autorzy projektu przypominają, że podczas II wojny światowej zginęło „2,2 miliona dzieci, w tym milion dzieci żydowskich. Kilkaset tysięcy zostało okaleczonych fizycznie i psychicznie przez niemieckich okupantów, a prawie 1,6 miliona dzieci zostało osieroconych”. „Niemcy podczas wojny zgermanizowali ponad 200 tys. dzieci, z których tylko 15 proc. powróciło do Polski” – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Dlaczego 10 września?
Dlaczego akurat nowe święto państwowe ma wypadać 10 września? Ma to związek z wydarzeniami z 1943 r. i masowymi aresztowaniami dzieci przez okupacyjne władze niemieckie w wielkopolskiej miejscowości Mosina. Część z nich trafiła następnie do niemieckiego obozu koncentracyjnego dla dzieci w Łodzi.
„Wydaje się, że wybór 10 września jako terminu obchodów Narodowego Dnia Dzieci Wojny odpowiadałby przesłance celowości nowo ustanowionego święta państwowego, szczególnie w szeroko rozumianym wymiarze edukacyjnym i wychowawczym. Pozwalałby na prezentację problematyki martyrologii dzieci polskich, tak w obrębie systemu edukacji szkolnej, jak i w przestrzeni medialnej, jako jeden z najważniejszych aspektów represji okupantów wobec Polaków w okresie drugiej wojny światowej” – piszą w uzasadnieniu autorzy projektu ustawy.
Źródło: Wp.pl