Żółć cię zalewa? Dożyjesz setki!

Boisz się, że nie dobijesz nawet osiemdziesiątki? No to kiszka! W dosłownym sensie. Japońscy naukowcy odkryli związek długowieczności z tym co się dzieje w naszych jelitach. A raczej z tym kto tam mieszka!

Odoribacteraceae to gram-ujemna bakteria. Produkuje pewien rodzaj kwasów żółciowych, powstrzymując w ten sposób atak innych groźnych dla człowieka bakterii. Japończycy przebadali całe zastępy stulatków. Okazało się, że mają w swoich jelitach o niebo więcej tych bakterii niż pozostali. Można więc powiedzieć, że noszą w sobie żywego obrońcę przed chorobami niebezpiecznymi w podeszłym wieku.

Oczywiście odkrywcy zdają sobie sprawę z oczywistych pytań, które rodzi to badanie: czy ludzie, którzy mają więcej tych bakterii żyją dłużej, czy po prostu w podeszłym wieku ich liczba się zwiększa. A może przyczyną jest tu określona dieta? Trudno będzie rozwikłać tę kwestię, bo przypomina ona dylemat: co było pierwsze – jajko czy kura? Tak czy siak osoby długowieczne mają inny mikrobiom (skład bakteryjny jelit). 

W Polsce żyje aż ok. 5 tys. stulatków. Na dodatek stulatków niezwykle skromnych, bo ponad 2 tys. z nich nie pobiera świadczenia honorowego, choć może. To niemała suma – wynosi ponad 6 tys. zł miesięcznie. Z kolei najstarszym człowiekiem w Polsce była zmarła w 2022 r. Tekla Juniewicz. Miała 116 lat i z tym wynikiem była jednocześnie drugą najstarszą osobą na świecie. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *