Poziom wody rośnie! W nocy zarządzono ewakuację dwóch miejscowości. „Ciężka noc w Głuchołazach”

W nocy z soboty na niedzielę podjęto decyzję o ewakuacji z powodu zagrożenia powodziowego kilkuset mieszkańców miejscowości Głuchołazy. Na miejscu jest szef MSWiA Tomasz Siemoniak.

Głuchołazy: potrzebna ewakuacja

Ciężka noc w Głuchołazach. Przed godziną 3 wobec podnoszącego się stanu Białej Głuchołaskiej i po naradzie z MSWiA i KGPSP, burmistrz podjął decyzję o ewakuacji mieszkańców kilku ulic przylegających do rzeki – napisał w nocy z piątku 13 na sobotę 14 września szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Tomasz Siemoniak. – Do akcji ruszy 60 policjantów, a miasto i rzekę zabezpiecza w tej chwili 100 strażaków. Zostajemy z wiceministrem Leśniakiewiczem do rana w powiecie nyskim – o 8 rano sztab kryzysowy w starostwie – dodał minister, który przybył do miejscowości Głuchołazy.

Decyzję podjęto, ponieważ pogarsza się sytuacja pogodowa – opady deszczu spowodowały podniesienie się poziomu wody. Na trzech rzekach na południu województwa opolskiego przekroczono poziomy alarmowe. W Głuchołazach, gdzie ewakuowano 400 mieszkańców, poziom rzeki Białej Głuchołaskiej przekroczył poziom alarmowy o metr. Z koryta wyszła też rzeka Mora, ewakuowano więc mieszkańców sześciu posesji we wsi Morów. Z kolei mieszkańcy wsi Zawiszyce donoszą o wystąpieniu z brzegów rzeki Straduni. Woda zalewa podwórka tamtejszych posesji. Jak informują media, w ciągu ostatnich godzin opolscy strażacy otrzymali około 500 wezwań związanych z sytuacją powodziową.

Prognoza IMGW

Jaką pogodę na najbliższe dni przewiduje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej?

W sobotę i niedzielę (14.09 14:00 – 15.09 14:00), większość modeli numerycznych wskazuje, że najwyższe dobowe sumy opadów sięgające miejscami maksymalnie do 150 mm mogą wystąpić w woj. dolnośląskim i opolskim – czytamy na stronie instytutu. Opady o mniejszej intensywności, wynoszące do 30 mm występować będą w pasie od południowego zachodu Polski, przez woj. wielkopolskie, łódzkie, częściowo mazowieckie i lubelskie. W Polsce centralnej, południowej, południowo-wschodniej i wschodniej możliwe burze, którym towarzyszyć będą intensywne opady deszczu, silne porywy wiatru. Nie wyklucza się również wystąpienia kilku trąb powietrznych, zwłaszcza w sobotę w godzinach popołudniowych i wieczornych. Prognozuje się porywy wiatru osiągające 70 km/h, przy czym porywy sięgające 140 km/h mogą wystąpić w wyższych partiach Sudetów.

Źródło: TVN24, IMGW

Avatar photo
Dominik Kwaśnik

Z portalem Crowdmedia.pl związany jestem od 2020 roku jako autor artykułów i wydawca. Współpracowałem także z portalem Wiadomo.co, gdzie budowałem dział sportowy, tworząc newsy, reportaże i felietony o tematyce sportowej. W 2019 roku pracowałem też w grupie Iberion, gdzie tworzył artykuły newsowe. W przeszłości współtwórca i autor tekstów (recenzje, wywiady, artykuły specjalistyczne) dla bloga literacko kulturalnego Bookznami.pl. Mam też doświadczenie jako reporter radiowy z praktyk w internetowym Radiu WWW, dla którego przygotowywałem relacje z wydarzeń kulturalnych.

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent warszawskiego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Uczęszczał do Akademii Filmu i Telewizji w Warszawie. Przedsiębiorca, od blisko 10 lat prowadzący firmę zajmującą się różnego rodzaju pracami graficznymi - od przygotowywania kreacji reklamowych po skład książek. Po godzinach – współtwórca vloga o tematyce piłkarskiej „Zielony Stolik”, gdzie odpowiadam też za montaż wideo. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu, pasjonat historii i podróży.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *