Materiał TVP wywołał ogromne emocje. KRRiT Świrskiego tylko na to czekała. „Naruszenie godności”
Jest decyzja KRRiT, kierowanej przez Macieja Świrskiego, w sprawie głośnego materiału TVP o chorobie Alzheimera.
Na początku roku w programie „19:30” ukazał się materiał o osobach chorych na Alzheimera. Kontrowersji by to nie wywołało, gdyby dziennikarz nie pokazał w nim własnego ojca. W sieci wybuchło oburzenie, a sprawą zajęła się Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji (KRRiT).
– Poleciłem wdrożenie postępowania wyjaśniającego z urzędu w sprawie tego reportażu pod kątem naruszenia godności osoby chorej, ujawnienia wizerunku oraz danych osobowych. Zwrócę się także do Rzecznika Praw Obywatelskich i Rzecznika Praw Pacjenta w tej sprawie – napisał w styczniu przewodniczący KRRiT Maciej Świrski.
A tak po polsku, a nie pisowsku – to w czym problem?
Pokazali osobę z alzheimerem za jej zgodą, wypowiedziała się do kamery, nie nagrano intymnych sytuacji, więc?
Zgadzasz się z Korwinem, że "niepełnosprawnych nie powinno się pokazywać w telewizji"?
— Koroluk (@KorolukM) January 4, 2024
– Nie wiem, jak można było potraktować w ten sposób swojego chorego tatę. Dla mnie to NIEWYOBRAŻALNE! – napisał Sławomir Jastrzębowski, szef platformy blogowej Salon24.pl
Nie wiem, jak można było potraktować w ten sposób swojego chorego tatę. Dla mnie to NIEWYOBRAŻALNE! https://t.co/jo8m9S11xD
— sławek jastrzębowski 🇵🇱 (@sjastrzebowski) January 4, 2024
– Szef KRRiT wykazuje się niestety kompletnym brakiem empatii i zrozumienia problemu. Mamy czynić tabu z chorób bliskich? Zamykać je i udawać, że zniknęły, a wraz z nimi zniknął problem? Byłem w podobnej sytuacji i uważam, że należy uświadamiać czym są choroby seniorów i oswajać… – komentował Konrad Piasecki, dziennikarz TVN24.
Szef KRRiT wykazuje się niestety kompletnym brakiem empatii i zrozumienia problemu. Mamy czynić tabu z chorób bliskich? Zamykać je i udawać, że zniknęły, a wraz z nimi zniknął problem? Byłem w podobnej sytuacji i uważam, że należy uświadamiać czym są choroby seniorów i oswajać… https://t.co/PW5akBUZ6w
— Konrad_Piasecki (@KonradPiasecki) January 4, 2024
Pismo upominające
WirtualneMedia.pl informują, że w tej sprawie KRRiT podjęła decyzję.
– Przewodniczący KRRiT skierował do Telewizji Polskiej pismo upominające. W piśmie tym stwierdził, że w omawianym przypadku doszło do ujawnienia wizerunku osoby cierpiącej na Alzheimera oraz naruszenia jej godności – mówi Teresa Brykczyńska, rzeczniczka prasowy KRRiT. – Przewodniczący podkreślił, że informacje o stanie zdrowia są pod szczególną ochroną, jako element sfery prywatnej – dodała.
Rzeczniczka zaznaczyła, że „pokazywanie w telewizji osoby chorej zastrzeżone jest wieloma ograniczeniami”.
– Sprawowanie opieki prawnej nad niepełnosprawnym także nie uprawnia do ingerowania w aspekty godnościowe chorego podopiecznego – tłumaczy.
– Przewodniczący zwrócił nadawcy uwagę, że podejmowanie tego rodzaju tematyki powinno być każdorazowo skrupulatnie rozważane. Informacje dotyczące osobistych i delikatnych sfer życia bohaterów nie mogą naruszać ich godności oraz dóbr osobistych. Sam odbiór materiału nie budził zastrzeżeń z punktu widzenia etyki dziennikarskiej – mówi Teresa Brykczyńska.
Źródło: WirtualneMedia.pl