Przyłębska zdecydowała! Jest wyrok TK ws. zmian w mediach publicznych. „Minister na pewno się nie wzruszy”
Trybunał Konstytucyjny zajął się we wtorek sprawą likwidacji TVP i Polskiego Radia. Skład z Julią Przyłębską na czele orzekł, że działania nowej władzy w sprawie mediów publicznych są niekonstytucyjne.
Upolityczniony Trybunał w akcji
Przez sprawę Mariusza Kamińskiego i Macieja Wąsika, zamieszanie wokół mediów publicznych zeszło trochę w cień. Ale wciąż trwa. Przypomnijmy, że wszystko zaczęło się 19 grudnia, od odwołania przez ministra kultury Bartłomieja Sienkiewicza dotychczasowych prezesów i rad nadzorczych spółek medialnych. Doszło do buntu obozu PiS, bo Sienkiewicz pominął w procesie decyzyjnym stworzoną przez PiS Radę Mediów Narodowych. 27 grudnia Sienkiewicz postawił TVP i Polskie Radio w stan likwidacji i powołał likwidatorów do kierowania tymi spółkami. Tą właśnie sprawą zajmował się Trybunał Konstytucyjny.
Upolityczniony Trybunał Konstytucyjny wydał oczywiście orzeczenie po myśli PiS. Uznał, że działania w sprawie mediów publicznych są niekonstytucyjne, a ustawa o radiofonii i telewizji nie może pozwalać na stosowanie Kodeksu spółek handlowych do likwidacji spółek publicznej radiofonii i telewizji.
Innego rozwiązania tej sprawy być nie mogło, biorąc pod uwagę fakt, że sprawą zajmowali się sędziowie związani z PiS.
Przewodniczącą składu była sama Julia Przyłębska, do tego w składzie znalazł się między innymi Stanisław Piotrowicz, współpracownik Zbigniewa Ziobry Bogdan Świeczkowski czy Jarosław Wyrębak, jeden z sędziów-dublerów. I to właśnie jego obecność w składzie sprawia, że rząd Donalda Tuska raczej nie będzie przejmował się wyrokiem.
— Nie sądzę, by ewentualne orzeczenie o niekonstytucyjności było kluczowe. Minister na pewno się nie wzruszy. Orzeczenie zostanie prawdopodobnie uznane za niewiążące ze względu na skład Trybunału – ocenił w rozmowie z Onetem prof. Ryszard Piotrowski, konstytucjonalista z Uniwersytetu Warszawskiego.
Oczekiwanie na wpis do KRS
Decyzja TK może mieć mimo wszystko duży wpływ na dalsze zamieszanie wokół mediów publicznych, bo wnioski o wpisanie likwidatorów TVP i Polskiego Radia do KRS wciąż czekają na rozpatrzenie w sądach. Referendarz może wziąć pod uwagę wyrok TK.
– Z jednej strony dokonanie takiego wpisu przez referendarza wydaje się prawdopodobne, biorąc pod uwagę m.in. wpisanie takich likwidacji w przypadku rozgłośni regionalnych. Mamy przepis kodeksu spółek handlowych, który jest oczywisty i w praktyce wiele razy stosowany, a statut m.in. TVP wręcz o likwidacji wspomina – mówi w rozmowie z Onetem radca prawny Patryk Gorgol. – Z drugiej strony referendarz będzie musiał ocenić orzeczenie TK pod kątem jego wpływu na rozpoznawany wniosek, jeżeli orzeczenie TK zostanie opublikowane przed wydaniem przez niego postanowienia w sprawie wpisu. To kolejna rzecz, którą nakłada się referendarzowi na barki, a wiadomo, że doniosłość jego decyzji jest spora – dodaje ekspert. Jednym słowem – sprawa się nie wyjaśniła, zamieszania ciąg dalszy.
1 Odpowiedzi na Przyłębska zdecydowała! Jest wyrok TK ws. zmian w mediach publicznych. „Minister na pewno się nie wzruszy”
Piekna julia moze zadecydowac czy prezesowi nadprezesow zgotowac kapusniak czy pomidorowa .ktoby sie jej wyrokami przejmowal