OTO Boomerskie Słowo Roku! Na pewno dobrze je znacie

Poznaliśmy właśnie Boomerskie Słowo Roku 2023. Nie zgadniecie, jaki to wyraz!

Boomerskie Słowo Roku

Nim podamy Boomerskie Słowo Roku, warto najpierw niewtajemniczonym wyjaśnić, kim jest boomer. Jak podaje słownik na portalu miejski.pl to „osoba najczęściej starsza wiekiem, pochodząca z pokolenia wyżu demograficznego (baby boomers), która nie podąża za nowymi trendami, wykazuje się sentymentem odnośnie starych czasów, w połączeniu z pogardą wobec postępu technicznego i światopoglądowego”.

Osoba z tego pokolenia to tzw. „baby boomer”, czyli ktoś urodzony w czasie „boomu na dzieci”. Mówiąc po ludzku: boomu demograficznego. Oczywiście słowa używa się często w kontekście osób starszych.

Plebiscyt na Boomerskie Słowo Roku zorganizowany został przez Piotra Iskrę i portal Iskry Wiedzy. To oczywiście odpowiedź na Młodzieżowe Słowo Roku, w którym wygrywają wyrazy, które boomerzy nie mają po prostu prawa zrozumieć.

… and the winner is…

W plebiscycie brały udział takie słowa jak:

  • klawo,
  • wihajster,
  • pannica,
  • serwus,
  • pekaes,
  • prywatka,
  • git,
  • ten teges,
  • kaszana,
  • sień.

Piszący te słowa z przerażeniem przyznaje, że czasami też zdarza się mu mówić, że coś jest git albo wręcz przeciwnie, bo jest to po prostu kaszana.

Całe szczęście wygrało jednak sformułowanie dość mu obce – „proszę ja ciebie”. Skala zwycięstwa nie była, dodajmy, porażająca. Zwrot zdobył tylko 14,4 proc. wszystkich głosów. 10,78 proc. dostała „facetka”,  „za moich czasów” – 9,16 proc..

Młodzieżowe Słowo Roku 2023

Co zaś dzieje się w, proszę ja ciebie, świecie młodych? Jest tam całkiem klawo, bowiem trwa już pierwszy etap plebiscytu na Młodzieżowe Słowo Roku 2023. Do 8 listopada wszyscy zainteresowani mogą zgłaszać swoje propozycje sjp.pwn.pl. Potem, w okresie od 15 listopada do 30 listopada, internauci będą mogli głosować na swoje ulubione słowo.

Rok temu wygrała „essa”. Jak wskazuje boomerom, Agnieszka Miastowska to „okrzyk radości, triumfu, sukcesu, wygranej. Manifestuje to, że coś nam się udało. Z drugiej strony jak angielskie 'easy’ może po prostu podkreślić, że jakaś rzecz przyszła nam łatwo, poradziliśmy sobie z sytuacją bez problemu”.

Źródło: natemat.pl

Jacek Walewski

Od wielu lat publikuję artykuły na różne tematy: począwszy od polityki, ekonomii i nowych technologii po popkulturę. W przeszłości współpracowałem z m.in. Magazynem Gitarzysta czy Esensja.pl Obecnie oprócz pisania dla Crowd Media, publikuję swoje artykuły na Bitcoin.com i Cryps.pl Jestem autorem tysięcy artykułów dot. wyżej wspomnianych kwestii.
Politykę poznawałem "od kuchni", współpracując z posłem Mirosławem Suchoniem (Polska 2050) i posłanką Mirosławą Nykiel (PO). Działałem także społecznie w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *