Polityka i Społeczeństwo

Związki partnerskie osób tej samej płci w Polsce? Obywatele dają zielone światło [SONDAŻ]

Pracownia IPSOS na zlecenie OKO.press przeprowadziła badanie dotyczące związków partnerskich dla par jednopłciowych. W grupie popierającej są wyborcy PiS-u.

Pracownia IPSOS na zlecenie OKO.press zadała Polakom pytanie dotyczące związków partnerskich dla par jednopłciowych. Portal chciał zbadać, jaki byłby wynik głosowania w hipotetycznym referendum. Pytanie brzmiało: Jaki jest Pana/Pani pogląd? Czy parom jednopłciowym należałoby… Respondenci mieli do wyboru cztery opcje odpowiedzi.

  • dać prawo zawierania związków partnerskich
  • dać prawo do zawierania małżeństw
  • niczego nie zmieniać w prawie
  • nie wiem, trudno powiedzieć

56 proc. Polaków opowiada się co najmniej za wprowadzeniem w naszym kraju związków partnerskich dla osób tej samej płci (w tym 21 proc. opowiada się równością małżeńską)39 proc. badanych uważa zaś, że prawo nie powinno się zmieniać, a więc osoby nieheteronormatywne nie powinny mieć prawa ani do związków małżeńskich, ani do małżeństw – pisze OKO.press. Gdyby zostało rozpisane referendum w tej sprawie związki partnerskie dla par jednopłciowych zostałyby przyjęte i to z rewelacyjnym wynikiem.

Jak kształtuje się poparcie dla związków jednopłciowych z rozbiciem na elektoraty? Równość małżeńską i związki partnerskie popiera w sumie 98 proc. wyborców Lewicy. Elektorat Koalicji Obywatelskiej to 88 proc. wyborców optujących za oboma propozycjami. Wyborcy Polski 2050 to 66 proc. Przy Konfederacji następuje duże zaskoczenie – aż 44 proc. wyborców skrajnie prawicowej formacji daje zielone światło związkom partnerskim, a 9 proc. zaznaczyło odpowiedź “dać prawo zawierania małżeństw”. Daje to w sumie 53 proc. W przypadku wyborców PiS – 18 proc. opowiada się za związkami partnerskimi, a 10 proc. chce pozwolić na zawieranie małżeństw.

Źródło: OKO.press

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie