Gospodarka

ZUS uderza w młode matki. Tak PiS chce walczyć z problemami demograficznymi w Polsce?

MaciejBledowski - stock.adobe.com

Jak informuje “Gazeta Wyborcza”, ZUS chce wprowadzić tzw. okres wyczekiwania przy wypłacie na zasiłek macierzyński. Nie będzie on też wypłacany po urodzeniu dziecka, jeżeli umowa o pracę była podpisana niedługo przed jego narodzinami.

ZUS utrudni życie matkom

Na razie nie wiemy, ile będzie wynosić okres wspomnianego wyczekiwania. Ponoć ma to zależeć od indywidualnych przypadków.

Sprawa budzi kontrowersje.

Zdaniem Jeremiego Mordasewicza z Konfederacji Lewiatan propozycja jest dobra, bo dziś wiele kobiet wykorzystuje pewne dziury w systemie i zdobywa świadczenie, które właściwie nie powinno im przysługiwać. 

ZUS twierdzi, że swoje propozycje obecnie konsultuje z przedsiębiorcami. Nie wiadomo, kiedy i w jakiej formule wejdą one w życie.

Cios w demografię

Jest i druga strona medalu. PiS od dawna podkreśla, że chce poprawić demografię w Polsce. Jak wskazuje jednak Katarzyna Nabożna-Motała, prawniczka i działaczka społeczna, ZUS od dawna robi wszystko, by utrudnić kobietom życie, pozbawia je poczucia bezpieczeństwa i stabilizacji w tak ważnym okresie jakim jest macierzyństwo.

Program 500 plus okazał się porażką. Teraz nowe potencjalne zmiany mogą dobić polską demografię, za co wszyscy zapłacimy za kilka lat gorzką cenę.

Źródło: Wprost

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Jacek Walewski

Dziennikarz. Na stałe współpracuje z portalami Crowd Media, Comparic i Bitcoin.pl. Jego artykuły publikują też Polsat News i Interia. W latach 2017 - 2018 asystent społeczny posłanki Mirosławy Nykiel, wiceprzewodniczącej Komisji ds. Gospodarki.

Media Tygodnia
Ładowanie