Polityka i Społeczeństwo

Żołnierze jako załoga karetek? Wojewoda mazowiecki prosi MON o pomoc

Żołnierze
Shutterstock

Wojewoda Mazowiecki zwrócił się do Ministra Obrony Narodowej z prośbą o oddelegowanie żołnierzy Wojska Polskiego posiadających kwalifikacje ratownika medycznego lub pielęgniarki systemu, wynikające z przepisów ustawy z 8 września 2006 r. o Państwowym Ratownictwie Medycznym, do zapewnienia obsady dyżurowej w 40 zespołach ratownictwa medycznego w terminie od 2 do 16 września br. z możliwością przedłużenia do 30 września – poinformowano.

Czy rząd zacznie wreszcie poważnie traktować ratowników medycznych?

Sytuacja wydaje się bardzo poważna. Pewnie nie doszłoby do tak drastycznego niedoboru ratowników medycznych w ambulansach, gdyby rząd nie wyszedł z założenia, że ratownicy medyczni nie odważą się odmówić wykonywania swojej pracy, choćby ze strachu przed społecznym ostracyzmem – przecież pomocy pogotowia może potrzebować każdy.

Niektórzy przyjęli 9 zł podwyżki i pracują nadal

Bardzo napięta jest sytuacja w Białymstoku.

Jednemu z ratowników, który podpisał nowy kontrakt, zgadzając się na symboliczną podwyżkę, przebito opony, przed samochodem innego rozsypano szkło, a ponieważ doszło do tego w garażu pogotowia, nie ma wątpliwości, że jest to konflikt wewnątrz środowiska.

Jaka jest skala problemu z obsadą ambulansów?

W Łomży zabrakło 45 osób na 58 zatrudnionych, w Warszawie nie pracuje 45 załóg, co stanowi połowę obsady karetek. We Wrocławiu 70 ratowników jest na zwolnieniu lekarskim lub odeszło z pracy. W Bydgoszczy zrezygnowali z pracy wszyscy kontraktowi – 86 osób. W sierpniu 140 na 155 zatrudnionych ratowników złożyło wypowiedzenia. Dopiero wtedy szef pogotowia zaproponował niesławne już 9 zł podwyżki – z 36 do 45 zł. Pozytywnie odpowiedziało trzydzieści osób.

Źródło: WP.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie