Po godzinach

Zobaczcie, czego zakazał obywatelom białoruski reżim. Aż dziwne, że dopiero teraz

Można było się tego spodziewać, w zasadzie dziwne, że stało się to dopiero teraz. Na zakazaną listę na Białorusi trafiła powieść „Rok 1984” George’a Orwella.

„Rok 1984” to kultowa powieść George’a Orwella z 1949 roku o społeczeństwie, które całkowicie kontrolowane jest przez autorytarne władze. Ludzie pozbawieni są praw obywatelskich, prawa do prywatności i indywidualności. Aparat państwowy składa się z ministerstw, które zajmują się przeciwieństwami spraw, do których zostały powołane.

Przykładowo, Ministerstwo Prawdy zajmuje się propagandą,  a Ministerstwo Miłości odpowiada za inwigilację.

Białorusini nie będą już mogli jej kupić. Białoruski reżim Aleksandra Łukaszenki nakazał usunięcie egzemplarzy powieści z księgarskich półek, książka nie jest też dostępna w internetowych sklepach. Księgarze mieli czas na wycofanie książek ze sprzedaży do 19 maja.

O nowym rozporządzeniu poinformował niezależny serwis Nasza Niwa. Przypomniano, że „Rok 1984” został przetłumaczony na białoruski przez Siarhieja Szupę w 1992 r. W 2020 roku doszło do wznowienia wydania, a książka stała się bestsellerem na Białorusi w 2021 roku. Powieść była zakazana w Związku Radzieckim i innych krajach bloku wschodniego, także w PRL.

„Rok 1984” został opublikowany w 1949 roku. Orwell napisał powieść, gdy zetknął się w praktyce ze stalinowskim systemem. Pisarz miał z nim do czynienia w praktyce, gdy pojechał do Hiszpanii w czasie wojny domowej. W efekcie swoich wspomnień i doświadczeń, pisarz wykreował słynną antyutopię, przestrzegającą przed zagrożeniami czyhającymi ze strony totalitaryzmu.

Czytaj również:

Źródło: Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie