Polityka i społeczeństwo

Znikający sponsor Zjazdu “Klubów Gazety Polskiej”. Nowa odsłona afery z Fundacją Czartoryskich

Atak na spektakl "Klątwa", czyli ślepa etyka
fot. P.Drabik/flickr

Afera ze znikającą kwotą blisko pół miliarda złotych, jakie Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało Fundacji XX. Czartoryskich znów rozpala opinię publiczną. Przypomnijmy, w sprawie chodzi o zakup przez państwo zbiorów muzealnych fundacji za kwotę 100 mln euro bez racjonalnego uzasadnienia oraz późniejsze wyprowadzenie tych pieniędzy z Polski do raju podatkowego w Liechtensteinie przez rodzinę polskich magnatów. Ministerstwo Piotra Glińskiego nie przeprowadziło żadnych rzeczowych analiz potrzeby zakupu kolekcji, nie kontrolowało również w żaden sposób tego, co dalej wydarzyło się z gigantyczną kwotą publicznych pieniędzy. Sprawę do prokuratury zgłosiła Platforma Obywatelska, wskazując także na dziwne związki z transakcją zaufanej kancelarii prawnej Prawa i Sprawiedliwości.

Wczoraj okazało się, że fundacja, która zaledwie w lutym próbowała złożyć w sądzie wniosek o likwidację z powodu braku środków finansowych na bieżące funkcjonowanie, wymieniona została jako jeden ze sponsorów kolejnego XIII Zjazdu “Klubów Gazety Polskiej”, czyli medium otwarcie związanego z rządzącą partią. Jak można przeczytać na stronie wydarzenia, będą w nim uczestniczyć wysocy urzędnicy państwowi. Honorowymi gośćmi będą: premier Mateusz Morawiecki, wicepremier Beata Szydło oraz Antoni Macierewicz. Zaproszenie przyjął również prezes Jarosław Kaczyński – czytamy na stronie zjazdu.

Informacja ta wywołała prawdziwe oburzenie w sieci, oraz sprowokowała pytania, czy nie jest to forma “odwdzięczenia” się władzy za kontrowersyjny zakup kolekcji. Po publikacji portalu Tokfm.pl sieci społecznościowe zalała fala pytań i wątpliwości.

https://twitter.com/lis_tomasz/status/1006240603682811904

https://twitter.com/ArkadiuszMyrcha/status/1006273973984915456

 

https://twitter.com/ArkadiuszMyrcha/status/1006443291821461506

Gdy tylko sprawa wyszła na jaw, portal związany z Gazetą Polską czyli organizatorem zjazdu postanowiło zmienić opis wydarzenia, usuwając z grona sponsorów fundację magnatów. Pojawiło się za to lakoniczne wyjaśnienie, że umieszczenie Fundacji XX. Czartoryskich w gronie sponsorów było nieporozumieniem. Fundacja Klubów GP wysyłała jedynie do fundacji propozycję wspierania jej statutowych celów.

https://twitter.com/jozefmoneta/status/1006475425613275136

Gdyby w Polsce wciąż istniały niezależne od władzy służby i prokuratura, należałoby się spodziewać rychłych działań w celu wyjaśnienia tej sprawy. Niestety, biorąc pod uwagę stanowisko ministra koordynatora służb specjalnych i szefa CBA, że sprawa dotyczy podmiotu prywatnego, więc władza jest zdumiona sugestiami, że w ogóle wypadałoby się nią zająć, możemy te nadzieje włożyć między bajki…

Źródło: Tok FM

Fot. W. Kompała / KPRM

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Michał Kuczyński

Michał Kuczyński - Absolwent Uniwersytetu Wrocławskiego. Z zamiłowania bloger i autor tekstów o charakterze publicystycznym. Interesuje się polityką i ekonomią. Prywatnie miłośnik piłki nożnej, muzyki rockowej i dobrego kina. Niegdyś zapalony wiolonczelista.
Zapraszam na mojego Twittera - @KuczynskiM

Media Tygodnia

Ładowanie