Polityka i Społeczeństwo

Znamy termin głosowania ws. wyboru RPO. Są już sensacyjni kandydaci na zastąpienie Lidii Staroń w Senacie

screen/ YouTube/ Telewizja Republika

Lidia Staroń ma spore szanse, by zostać nowym RPO. Jeśli taki się stanie, to kto zastąpi ją w Senacie? Powoli rusza giełda nazwisk. W plotkach pojawi się nazwisko Romana Giertycha.

Giertych w Senacie?

Giertych, pytany przez “Rzeczpospolitą”, czy będzie kandydował do Senatu z okręgu olsztyńskiego, nie chce udzielił jasnej odpowiedzi. Jak pisze dziennik, jest on jednak jednym z najbardziej prawdopodobnych kandydatów opozycji w ewentualnych wyborach uzupełniających.

Innymi politykami, którzy mogą powalczyć o mandat senatora, są prof. Tadeusz Iwiński, były poseł SLD z Olsztyna, czy prof. Ryszard Górecki, który był senatorem, zanim mandat odebrała mu Staroń. 

To jednak nie wszyscy kandydaci. Na giełdzie nazwisk pojawia się też prof. Wojciecha Maksymowicza, który z Porozumienia przeszedł do Polski 2050.

A może Hołownia?

Jeszcze inni podają nazwisko Szymona Hołowni. Jak na razie szef partii Polska 2050 Michał Kobosko tłumaczy jednak, że żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły.

Jak dodaje “Rzeczpospolita”, Hołownia mógłby liczyć na poparcie całej opozycji. Kandydatem numer dwa jest Giertych. “Nieoficjalnie wiadomo, że ma już zapewnione poparcie Donalda Tuska i zlecił w jednej z czołowych pracowni badania, jak wypada w tym okręgu. Z naszych informacji wynika, że badano różne konfiguracje, w zależności, czy Giertych byłby jedynym kandydatem całej opozycji, czy byłoby ich więcej. Wygrał w każdym przypadku, a nawet w najgorszym dostał zadowalający wynik 36 proc.” – czytamy w dzienniku.

Nie wiemy zaś, kto w wyborach reprezentowałby PiS. Kluczowe będzie też to, czy Porozumienie i Solidarna Polska wystawią swojego kandydata (kandydatów), który zabrałby głosy politykowi z PiS.

Lawina ruszy na całego, gdy kandydatura Staroń zostanie przegłosowana przez senat. Głosowanie w izbie wyższej odbędzie się już w piątek około południa.

Myślę, że pani senator jest wszystkim w Senacie dobrze znana, jest senatorem kilku kadencji, wiemy, jaka jest jej droga polityczna, dokonania, dorobek. Myślę, że od strony merytorycznej debata jest formalnością – mówił na antenie TVN24 wicemarszałek Senatu Marek Pęk.

Źródło: rp.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie