Pandemia Polityka i Społeczeństwo

Znamy szczegóły protestu wyborczego KO. “Kandydaci nie mieli równych szans”

wybory korespondencyjne

Wczoraj sztab Rafała Trzaskowskiego zapowiedział, że przygotowuje złożenie protestu wyborczego. Dziś wiadomo, że będzie ich cały pakiet. – Składamy je po to, by Sąd Najwyższy jednoznacznie wskazał nieprawidłowości – wyjaśnia Cezary Tomczyk.

Podczas wczorajszej konferencji prasowej Cezary Tomczyk i Barbara Nowacka z KO poinformowali, że sztab Rafała Trzaskowskiego złoży do Sądu Najwyższego protest wyborczy. Jest to reakcja na liczne zgłoszenia o problemach z głosowaniem, które napływają między innymi od wyborców mieszkających za granicą. KO utworzyło specjalną stronę internetową protestwyborczy2020.pl, za pośrednictwem której można wysyłać informacje o nieprawidłowościach wyborczych.

W czwartek sztab Trzaskowskiego skieruje do Sądu Najwyższego swój pakiet protestów. Portal Onet dotarł do szczegółów. KO zwróci uwagę między innymi na problemy z dystrybucją pakietów wyborczych, będzie też skarga na TVP.

Problemy z głosowaniem

Jednym z elementów protestu będą nieprawidłowości w procesie głosowania za granicą. Zaniepokojeni wyborcy publikowali w mediach społecznościowych zdjęcia niepodstemplowanych kart; inni skarżyli się, że pakiety w ogóle do nich nie dotarły.

Były trzy rodzaje nieprawidłowości przy głosowaniu za granicą. Część wyborców nie mogła się zarejestrować do głosowania, część nie dostała pakietów wyborczych, a część dostała je w takim terminie, że nie mogła ich odesłać na czas – wyjaśnia, cytowany przez Onet, Cezary Tomczyk.

Protest wyborczy będzie dotyczył też komisji, w których zabrakło kart do głosowania albo list do wpisywania głosujących. W niedzielę napływały doniesienia o takich sytuacjach. Poseł Tomczyk tłumaczy, że zdarzało się, iż głosu nie mogli oddać turyści. Kart miało zabraknąć w komisjach w Zakopanem i na Pomorzu.

Skarga na TVP

Kolejnym elementem protestu będzie skarga na działania TVP w czasie kampanii wyborczej. Rządowe media nie udawały obiektywnych – regularnie emitowały materiały bezpardonowo atakujące Rafała Trzaskowskiego i jawnie wspierały Andrzeja Dudę. Duda otrzymał też pomoc całego rządu. W kampanię prezydenta aktywnie włączyli się ministrowie i premier – ta kwestia także zostanie poruszona w proteście KO.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie