Gospodarka

Znamy plany rządu dot. łagodzenia obostrzeń. Padły konkretne daty

Trwa pierwszy etap „odmrażania gospodarki”. Rząd planuje rozpocząć wkrótce kolejną fazę łagodzenia obostrzeń. Zmiany mają dotyczyć między innymi galerii handlowych czy hoteli i wejdą w życie po majówce.

Rządowy plan odmrażania gospodarki zakłada cztery etapy powrotu do „nowej normalności”. Pierwszy z nich rozpoczął się 20 kwietnia. Otwarto lasy i parki, zwiększono dopuszczalną liczbę osób w sklepach i kościołach. Pozostawiono przy tym obowiązek przemieszczania się w miejscach publicznych z zasłoniętymi ustami i nosem.

Rząd przedstawił cztery etapy projektu, ale nie podał konkretnych dat, w których moglibyśmy spodziewać się wprowadzania kolejnych faz. Ma to zależeć od rozwoju sytuacji i ekspertyz medycznych. Jak donosi portal WP, władze planują złagodzić kolejne restrykcje już po 3 maja. Według informacji portalu, statystyki wskazują spadek zachorowań. Jeżeli sytuacja nie ulegnie zmianie, to w poniedziałek 27 kwietnia rząd zapowie wdrożenie drugiego i trzeciego etapu odmrażania. Postanowienia te wejdą zaś w życie po majówce.

Co więc czeka Polaków po majowych świętach? Największe zmiany dotyczyć będą handlu. W planie jest otwarcie galerii handlowych i sklepów budowlanych a także bibliotek i muzeów. Swoje lokale będą mogli otworzyć fryzjerzy czy kosmetyczki, zaczną funkcjonować hotele, żłobki i przedszkola. W kolejnej fazie, ale jeszcze w maju, rząd zezwoli na ponowne otwarcie restauracji. We wszystkich otwartych lokalach trzeba będzie przestrzegać przepisów sanitarnych. Fanów sportu ucieszy, że pod koniec maja rząd prawdopodobnie da zielone światło na rozgrywanie zawodów sportowych. Jeżeli zawodnicy wrócą do rywalizacji, to naturalnie bez udziału publiczności. Wydaje się, że moment, w którym na stadionie pojawią się widzowie, będzie można uznać za znak, że pandemia została pokonana.

Oczywiście powyższe rozważania zakładają optymistyczny przebieg wydarzeń. Decyzje mogą zmieniać się w zależności od rozwoju sytuacji związanej z epidemią. Powrót do „nowej normalności” jest jednak bardzo ważny. Jeżeli Polacy nie wrócą do pracy, po kryzysie związanym z chorobą będzie czekał nas kolejny – tym razem gospodarczy.

Źródło: WP

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie