Polityka

Znamy najnowszy sondaż wyborczy. Czy ostatnie wydarzenia przyniosły zmiany w poparciu dla największych partii?

Nie mamy dobrych informacji dla obecnej opozycji. Jej elektorat musi zdecydowanie bardziej się zmobilizować. Gdyby bowiem wybory do Sejmu odbyły się dzisiaj, Prawo i Sprawiedliwość mogłoby liczyć na poparcie aż 47 proc. ankietowanych – wynika to z sondażu pracowni Estymator dla portalu DoRzeczy.pl. Oznacza to, że partia rządząca wzmocniła się o 2,3 pkt. proc. w porównaniu z ostatnim badaniem. Taki wynik dawałby ugrupowaniu Kaczyńskiemu aż 249 mandatów w Sejmie.

Szanse opozycji

Na drugim miejscu na podium pozostaje Koalicja Obywatelska, którą popiera jednak 27,4 proc. badanych. Oznacza to spadek o 3 pkt. proc. Jest szansa, że do Sejmu weszłaby też koalicja Lewicy, na którą chce zagłosować 12,9 proc. badanych.

Nie do końca jasne są losy Koalicji Polskiej, na którą głosować zamierza 6 proc. ankietowanych. To spadek o 0,8 pkt. proc. Progu wyborczego nie przekracza z kolei Konfederacja z wynikiem 3,9 proc. oraz Bezpartyjni Samorządowcy z poparciem 1,6 proc. badanych. 

Podział mandatów w przyszłym Sejmie

Jak to wszystko przekłada się na mandaty? PiS – jak już zostało wspomniane – zdobyłby 249 miejsc w Sejmie. KO uzyskuje tylko 141 mandaty, zaś Lewica może liczyć na wprowadzenie na Wiejską 53 posłów. Koalicja Polska może zdobędzie 16 miejsc w niższej izbie parlamentu. Jeden mandat przypada mniejszości niemieckiej.

Badanie przeprowadzono w dniach 4–5 września 2019 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1012 dorosłych osób metodą wspomaganych komputerowo wywiadów telefonicznych CATI. W prezentowanych wynikach uwzględniono wyłącznie osoby, które zadeklarowały, że będą głosować i określiły na jaką partię – podaje portal.

PiS wygra?

Jak widać, wszystko wskazuje na to, że kolejne wybory niemal na pewno wygra PiS. Zachowa też większość w parlamencie, co pozwoli partii rządzić samodzielnie. Pozostaje czekać na efekty promowania Małgorzaty Kidawy-Błońskiej jako premiera opozycji, może przynieść KO kilka proc. więcej w wyborach, a w wcześniej w sondażach. Czy jednak zmiana frontmena na ostatnim odcinku wyścigu wyborczego przyniesie dobre rezultaty i wystarczy do pokonania PiS? Odpowiedź poznamy za niewiele ponad miesiąc.

Źródło: DoRzeczy.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Jacek Walewski

Pasjonat polityki i historii, ale też publicysta oraz promotor nowoczesnych technologii. W 2016 r. współorganizował pierwsze w Polsce (i w tej części Europy) konsultacje społeczne dot.cyfrowych walut w Sejmie. Aktywnie działa w Polskim Stowarzyszeniu Bitcoin. W latach 2016 - 2017 pełnił funkcję wiceprzewodniczącego Nowoczesnej w powiecie bielskim.

Media Tygodnia

Ładowanie