Polityka i Społeczeństwo

Złożył wniosek o wyrównanie 500 Plus za okres od poczęcia dziecka. Zaskakujące zachowanie urzędu

Morawiecki
Flickr.com/PiS

Poseł Marek Rutka otrzymał odpowiedź na swój wniosek o wyrównanie świadczenia 500 plus za 9 miesięcy okresu od poczęcia dziecka do urodzenia. Takiej reakcji urzędu na pewno się nie spodziewał.

Inicjatywa Marka Rutki z Lewicy była swego rodzaju prowokacją, odpowiedzią na wyrok Trybunału Konstytucyjnego w sprawie prawa aborcyjnego. Skoro, według interpretacji TK, dziecko nabiera swoich praw od chwili poczęcia, to powinno mieć też prawo do świadczenia 500 plus. Poseł złożył więc wniosek o wyrównanie 500 plus za 9 miesięcy okresu od poczęcia do narodzin dziecka.

Teraz otrzymał od gdańskiego ZUS-u zaskakującą odpowiedź.

Rutka ma na to 14 dni na złożenie poprawnego wniosku.

– Oczywiście uzupełnię braki formalne i złożę wniosek jeszcze raz. To rzecz jasna taka gra na czas. Urzędnicy po prostu zastanawiają się, co zrobić z takimi wnioskami – skomentował sprawę poseł Lewicy.

Czy wniosek ma jakiekolwiek szanse na akceptację? Raczej nie jest to realne. Posłowie Lewicy złożyli interpelację w sprawie ewentualnych wyrównań 500 plus. W odpowiedzi usłyszeli, że w przepisach dotyczących świadczenia zapisane jest jasno, iż przysługują one od dnia narodzin dziecka.

Źródło: Gazeta Wyborcza

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie