Pandemia Polityka i Społeczeństwo

Zlikwidowane kopalnie i niespełnione obietnice rządu. Rafał Trzaskowski wypunktował PiS na Śląsku

Prezydent Trzaskowski

Rafał Trzaskowski prowadził wczoraj kampanię wyborczą na Śląsku. Na konferencji prasowej, zorganizowanej wspólnie z prezydentem Rybnika Piotrem Kuczerą, mówił o epidemii, górnictwie, zielonej energii i środkach z Unii Europejskiej.

Rząd ewidentnie nie radzi sobie z epidemią na Śląsku. Kandydat Koalicji Obywatelskiej mówił, że samorządowcy już dawno ostrzegali, że kopalniom należy poświęcić więcej uwagi, ponieważ są tykającą bombą zegarową. Obóz rządzący zignorował te ostrzeżenia, a dzisiaj na Śląsku zamykane są kopalnie.

Górnictwo to kolejny problem, który rząd zaniedbał. Rafał Trzaskowski przypomniał zapowiedzi PiS-u, że górnictwo będzie dla nich najważniejsze. Rząd obiecywał, że nie będzie likwidacji kopalń. – Osiem kopalń zostało zlikwidowanych, widzimy plany likwidacji kolejnych. 15 tysięcy zlikwidowanych miejsc pracy i przez cały czas mamy import węgla z zagranicy. 17 mln ton importu z takich krajów jak Rosja, Kolumbia czy Australia. I rząd nie był w stanie nawet ustabilizować cen. Dzisiaj te ceny z importu są tańsze niż ceny polskiego węgla wydobywanego tutaj w kopalniach – mówił.

Prezydent Warszawy mówiąc o transformacji energetycznej zaznaczył, że są na to olbrzymie pieniądze z Unii Europejskiej. Wyraził gotowość pomocy i współpracy z rządem, aby te środki skutecznie pozyskać. – Śląsk ma wielką szansę z tych pieniędzy skorzystać. Tylko trzeba być do tego gotowym, trzeba mówić prawdę o tym jak wygląda sytuacja, a nie obiecywać coś górnictwu, a potem nie spełniać swoich obietnic – podkreślił.

Rafał Trzaskowski w swoim programie zapowiedział dopłaty w wysokości 10 tys. zł na walkę o czyste powietrze i remont ekologiczny. Kandydat Koalicji Obywatelskiej został zapytany, czy każda rodzina może dostać takie dofinansowanie. – Każda polska rodzina, która podejmie się tego wyzwania wymiany kotła albo zainstalowania paneli słonecznych albo termomodernizacji ocieplenia domu czy wymiany okien może liczyć na te pieniądze. Są pieniądze na ten cel w większości z Unii Europejskiej i ważne, żeby one były wykorzystywane właśnie przez rodziny, które najlepiej wiedzą, jak takie pieniądze inwestować – tłumaczył na konferencji.

Źródło – Facebook/Rafał Trzaskowski

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie