Polityka i Społeczeństwo

Złe wieści ministerstwa zdrowia. Mamy pierwszy przypadek Omikronu w Polsce

Ministerstwo zdrowia potwierdziło, że w Polsce odnotowano pierwszy przypadek koronawirusa w wariancie Omikron. Wystąpienie nowego wariantu COVID-19 stwierdził katowicki sanepid.

O pierwszym odnotowanym przypadku Omikrona w Polsce poinformował na Twitterze wirusolog prof. Krzysztof Pyrć. Później sprawę potwierdziło ministerstwo zdrowia.

Potwierdzamy wykrycie wirusa w wersji Omikron przez WSSE Katowice. Mutacja została stwierdzona w próbce pobranej od 30-letniej obywatelki Lesotho. Pacjentka jest w izolatorium i czuje się dobrze – czytamy na twitterowym profilu resortu.

Zakażona obywatelka Lesotho przebywała na Cyfrowym Szczycie ONZ w Katowicach. Poinformowała, że mieszkała sama, miała kontakt z dwiema zaszczepionymi osobami ze swojego kraju. Przekazała, że zachowywała zasady ostrożności sanitarnej, m.in. zamawiała posiłki bezpośrednio do pokoju.

Wariant Omikron został odkryty w listopadzie w RPA. Cały czas trwają nad nim badania, eksperci mówią, że cechuje go łatwiejsza transmisyjność. Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) ostrzegło niedawno, że istnieje bardzo wysokie ryzyko, iż Omikron stanie się dominujący w Europie na początku przyszłego roku. Jest więc prawdopodobieństwo, że następna fala pandemii będzie falą Omikronu.

Źródło: Onet

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie