Kultura Polityka i Społeczeństwo

Złe wieści dla TVP. Takiego finansowego bólu głowy Kurski nie miał od lat

Grand Warszawski / Shutterstock

70 mln złotych – o tyle niższe mają być wpływy TVP z tytułu abonamentu. Tak wynika z szacunków Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji szacuje, że w 2022 roku do TVP trafi około 296 mln złotych z wpłat abonamentowych. Całkowity wpływ z abonamentu ma wynieść 580 mln zł, z czego telewizji publicznej przysługuje 51 procent. Pozostałe środki zostaną rozdysponowane między Polskie Radio i spółki radiofonii regionalnej.

W przypadku przekroczenia prognozowanej kwoty wpływów, Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji dokona jej podziału po analizie kosztów poniesionych na zadania misyjne – wyjaśnia w rozmowie z portalem Wirtualne Media Karolina Czuczman z zespołu rzecznika prasowego KRRiT.

Kwota blisko 300 mln zł działa na wyobraźnię, ale szacunki KRRiT to nie są dla TVP dobre wieści. Oznaczają bowiem mniejsze wpływy, niż tegoroczne. Wpłaty z abonamentu mają w 2021 roku mają sięgnąć 650 mln złotych, co oznacza, że do telewizji trafi 330 mln złotych. Polskie Radio otrzyma blisko 160 mln, drugie tyle – rozgłośnie lokalne.

Jak informują Wirtualne Media, wpływy z abonamentu radiowo-telewizyjnego są najniższe od 2013 roku. Jeszcze w 2018 roku wpływy z abonamentu wyniosły 741,5 mln zł. Niższe wpływy z abonamentu stały się dla rządu pretekstem dla wprowadzenia „rekompensaty” dla mediów publicznych. Ustawa przewiduje, że do TVP, Polskiego Radia i rozgłośni lokalnych trafi dodatkowo blisko 2 mld złotych.

Źródło: Wirtualne media

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie