Polityka i Społeczeństwo

Złe wieści dla Kościoła. Ten sondaż nie spodoba się hierarchom

Mamy złe wieści dla Kościoła katolickiego w naszym kraju. W latach 1992–2021 odsetek wierzących w Polsce spadł z 94 procent do 87,4 procent – wynika z badań CBOS.

Kościół ma problem: spada liczba wiernych

Z badania wynika, że spore zmiany dotyczą zwłaszcza osób urodzonych w roku 1997 lub później. – Ta najmłodsza Polska jest już niemal w jednej trzeciej niewierząca – podała pracownia.

Jak na razie to kobiety były i są bardziej wierzące niż mężczyźni. – Wydaje się, że w skali ogólnospołecznej awans edukacyjny kobiet czy protesty kobiet przeciwko zaostrzaniu prawa antyaborcyjnego nie spowodowały znacząco szybszego spadku poziomu ich wiary religijnej w porównaniu do poziomu wiary mężczyzn – dodał CBOS.

Zauważono też, żeproces utraty wiary przebiega stosunkowo najszybciej wśród osób z wyższym wykształceniem, wolniej – wśród tych z wykształceniem średnim, a najwolniej – z wykształceniem podstawowym lub zawodowym“.

Zmiany na niekorzyść Kościoła zachodzą intensywniej w największych miastach, gdzie w 1992 roku odnotowano 91 proc. wierzących wśród ogółu badanych, a obecnie – 72,5 proc., przy odsetku niewierzących wynoszącym 27,5 procent.

Spada do tego odsetek regularnie praktykujących i to z 69,5 proc. w marcu 1992 roku do jedynie 42,9 proc. w sierpniu 2021 roku. Rośnie odsetek niepraktykujących w ogóle, który w 2021 roku wyniósł 24,1 procent.

Co to oznacza dla polityków?

Co te dane oznaczają dla polityków? Pamiętajmy, że przez lata Kościół – zwłaszcza jego część związana z o. Tadeuszem Rydzykiem – był sojusznikiem prawicy (to zrozumiałe, bowiem trudno, by ten popierał laicką lewicę). Skoro spada liczna wiernych, zmaleje też wpływ duchownych na elektoraty takich partii jak np. PiS. To szansa dla ugrupować z centrum i lewej strony sceny politycznej.

Analizowane dane pochodzą z badań CBOS z okresu od marca 1992 do sierpnia 2021 roku włącznie. Badania te realizowane były na liczących około 1000 osób reprezentatywnych próbach losowych dorosłych mieszkańców Polski.

Źródło: TVN 24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie