Polityka i Społeczeństwo

Czarnek triumfuje. Sejm zdecydował o przyjęciu kontrowersyjnego prawa

Sejm głosował w czwartek nad kontrowersyjną nowelizacją ustawy o prawie oświatowym. Lex Czarnek zostało przyjęte.

Podczas czwartkowego posiedzenia Sejmu posłowie przyjęli kontrowersyjną nowelizację prawa oświatowego, które od dłuższego czasu forsowało ministerstwo edukacji. Za przyjęciem tzw. Lex Czarnek głosowało 227 posłów, 214 było przeciwko, nikt się nie wstrzymał.

Projekt poparło 219 członków klubu PiS, cztery osoby z Porozumienia, dwa z Kukiz’15 oraz dwóch posłów niezrzeszonych – Łukasz Mejza i Zbigniew Ajchler.

Lex Czarnek wywołuje ogromne kontrowersje. Kluczowym pomysłem nowego prawa ma być zwiększenie uprawnień kuratorów, co – zdaniem przeciwników projektu – doprowadzi do upolitycznienia szkół przez PiS. Kuratorzy mają mieć m.in. decydujący głos przy wyborze dyrektorów szkół. Dodatkowo zajęcia prowadzone przez stowarzyszenia lub organizacje pozarządowe będą musiały najpierw uzyskać pozytywną opinię kuratora.

W środę odbyła się w Sejmie burzliwa dyskusja na temat forsowanego przez Przemysława Czarnka projektu. Minister przekonywał jednak, że PiS próbuje… odpolitycznić szkoły, na które teraz mają wpływ politycy opozycji.

Nie udawajcie. Trzaskowski to jest polityk, Dulkiewicz to jest polityk, Jaśkowiak – polityk, tak samo wójtowie z PSL w gminach. To wy upolityczniacie szkołę. Kto używa Librusa, kto upolitycznił szkołę? My ją odpolityczniamy – organ samorządowy nie jest od tego, by ustalać jakie treści się przekazuje w szkole – grzmiał Czarnek z mównicy sejmowej.

Mimo ogromnej mobilizacji społecznej LexCzarnek przyjęta przez Sejm . To koniec demokratycznej i wolnej szkoły ! Teraz wszytko w rękach niezależnych nauczycieli, dyrektorów szkół, rodziców i uczniów! Nie dajmy zniewolić polskiej szkoły – skomentował sejmowe głosowanie Piotr Borys.

Właśnie PiS przeforsował “Lex Czarnek”, czyli zamianę urzędów kuratorów na urzędy cenzorów. To, co się dzieje w tych brunatno-czerwonych umysłach, staje się coraz dalsze od polskiej tradycji i naszej kultury – ocenił Rafał Grupiński z PO.

Posłowie PiS biją brawo. Bo uchwalili Lex Czarnek. Kurator – prokurator, Nauka – ideologia, Szkoła – kruchta. Lewica oczywiście głosowała PRZECIW! Uczniowie! Uczennice! Nauczyciele! Ten koszmar się kiedyś skończy! – napisał poseł Lewicy Krzysztof Śmiszek.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie