Polityka i Społeczeństwo

Zła passa Morawieckiego trwa, kolejne zawiadomienie do prokuratury w jego sprawie. “Zrobił to bez podstawy prawnej”

Do prokuratury trafiło kolejne zawiadomienie dotyczące Mateusza Morawieckiego. Tym razem chodzi o przekładanie przedterminowych wyborów. – Zrobił to bez podstawy prawnej – argumentuje Obserwatorium Wyborcze.

Obserwatorium Wyborcze, organizacja oceniająca, czy wybory organizowane są zgodnie z prawem i zasadami demokracji, postanowiła złożyć zawiadomienie do prokuratury w sprawie masowo przekładanych przedterminowych wyborów. Organizacja zauważyła, że Mateusz Morawiecki przełożył wybory na prezydentów, burmistrzów czy wójtów w aż 20 miastach i gminach. Zdaniem Obserwatorium, działania te naruszają art. 231 par. 1 kodeksu karnego – jednym słowem organizacja zarzuca premierowi nadużycie uprawnień, za co grozi do trzech lat więzienia.

W swoim zawiadomieniu Obserwatorium Wyborcze wymieniło 57 zarządzeń wydanych przez szefa rządu od listopada 2020 roku. Morawiecki zmieniał daty zarządzonych przez siebie wyborów, czasem po kilka razy.

Przepisy dają Prezesowi Rady Ministrów właściwość do zarządzenia wyborów oraz do ustalenia kalendarza wyborczego, w tym daty wyborów. Żaden jednak przepis nie pozwala na zmianę daty wyborów już po ich zarządzeniu. Nie ma takiej delegacji ustawowej – argumentuje obserwatorium. – Wydał te rozporządzenia bez podstawy prawnej i z naruszeniem ustawowych przepisów dotyczących kalendarza wyborczego. Czyniąc to, zdezorganizował w znaczny sposób proces wyborczy – uzasadnia organizacja.

Obserwatorium zarzuca premierowi, że przekładanie przez niego wyborów wpływało na ich wynik. Opóźnienie głosowania mogło np. uniemożliwić niektórym komitetom prowadzenie kampanii wyborczej z powodów finansowych.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie