Polityka i Społeczeństwo

Zjednoczona Prawica debatuje, co zrobić ws. unijnego budżetu. “Chęć uniknięcia weta”

Liderzy Zjednoczonej Prawicy dyskutowali we wtorek na temat dalszych kroków Polski ws. unijnego budżetu. – Będziemy chcieli uniknąć weta – powiedział Ryszard Terlecki, ale dodał, że polski rząd nadal stawia swoje warunki.

Spotkanie liderów

We wtorkowym posiedzeniu Rady Koalicji Zjednoczonej Prawicy wzięli udział liderzy koalicji rządzącej, między innymi Mariusz Błaszczak, Jacek Sasin, Mateusz Morawiecki, Ryszard Terlecki, Jarosław Gowin i Zbigniew Ziobro. Wicemarszałek Sejmu krótko zrelacjonował przebieg spotkania. Powiedział, że jednym z tematów spotkania była kwestia unijnego budżetu. Serial z polsko-węgierskim wetem trwa od dłuższego czasu i wywołuje coraz większe emocje.

Terlecki przyznał, że w koalicji panuje ogólna zgoda co do postawy rządu wobec mechanizmu praworządności, od którego UE chce uzależnić wypłaty środków z budżetu.

Zgodziliśmy się, że obrona suwerenności, zarówno politycznej jak i ekonomicznej jest istotna. Zgodziliśmy się też w tym, że także UE jednak nie może działać poza Traktatami i nie może łamać prawa, które sama ustanowiła i które ją obowiązuje – powiedział Terlecki.

– Będziemy oczywiście chcieli uniknąć weta, jeżeli będzie to możliweprzyznał wicemarszałek Sejmu. – To znaczy, jeżeli zostaną wycofane te pomysły, które są kierowane pod adresem nas i Węgier – dodał.

Polska beneficjentem

Tymczasem w wywiadzie dla „Rzeczpospolitej” Jarosław Gowin stwierdził, że ewentualne weto „byłoby szkodliwe dla wszystkich państw członkowskich oraz procesu integracji”. Przyznał też, wbrew narracji, jaką forsują głównie politycy Solidarnej Polski, nasz kraj jest beneficjentem członkostwa w Unii Europejskiej.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie