Polityka i Społeczeństwo

Zjednoczona opozycja miażdży PiS w wyborach. Ten sondaż udowadnia, że Koalicja 276 może być receptą na sukces

Sejm
Flickr.com/PiS

Mija tydzień, odkąd liderzy KO przedstawili inicjatywę opozycyjnej Koalicji 276, a sondaże potwierdzają, że jest to dobry pomysł. Najnowsze badanie pokazuje wręcz, że zjednoczona opozycja zmiażdżyłaby PiS w wyborach.

Koalicja 276 to koncepcja zakładająca, że współpracująca ze sobą opozycja zdobywa w wyborach przynajmniej 276 głosów. Dlaczego akurat tyle? Ponieważ pozwoli to nowemu parlamentowi odrzucać weto Andrzeja Dudy.

Sondaże poparcia partii politycznych wieszczą co prawda wygraną PiS, ale jest to wygrana pozorna. Partia rządząca nie mogłaby liczyć na samodzielną większość, więcej – czasem nawet wymuszona koalicja z Konfederacją nie pozwoliłaby PiS na zdobycie przewagi. Badania pokazują jasno – opozycja w sumie zdobywa więcej głosów niż Zjednoczona Prawica.

Potwierdza to najnowszy sondaż Ipsos dla OKO.press. Ankietowani deklarowali na jaką partię zagłosują w dwóch wersjach – z partiami opozycyjnymi startującymi osobno i w wersji jednego bloku. I okazuje się, że poparcie dla koalicji jest większe, niż zsumowane wyniki poszczególnych partii!

W pierwszym wariancie wygrywa PiS z 29-procentowym poparciem. KO i Polska 2050 mogą liczyć na 20 procent głosów. Trzecią siłą Sejmu są Lewica i Konfederacja, na które zagłosowałoby 10 procent badanych. Do Sejmu nie weszłoby PSL z zaledwie 4 procentami poparcia. Gdyby zsumować wyniki partii opozycyjnych (bez Konfederacji), to wychodzi 54 procent.

W drugim wariancie PiS zostaje zmiażdżony przez koalicję opozycyjną. Zdobywa 29 procent głosów, a zjednoczona opozycja – aż 57 procent, a więc więcej, niż przy podziale. Sejm uzupełnia Konfederacja z 10-procentowym poparciem. Takie wyniki wyborów oznaczałyby, że opozycja zdobyłaby swoje minimum z nawiązką – miałaby w Sejmie aż 280 głosów, PiS zaledwie 140. W wariancie z osobnym startem Zjednoczona Prawica zdobywa 172 mandaty, ale do większości jej daleko, nawet w sojuszu z Konfederacją (43 mandaty). Ma ją opozycja (łącznie 244 głosy), ale przez wpadkę PSL do upragnionych 276 mandatów brakuje.

Źródło: OKO.press

Sondaże pokazują jasno – zaproponowana przez KO koalicja może być receptą na pokonanie PiS w wyborach. To test dla przywódców partii opozycyjnych – czy będą kręcić nosem i szukać swoich procentów, czy schowają swoje ego, by wspólnie osiągnąć upragniony cel.

Źródło: OKO.press

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie