Polityka i Społeczeństwo

Zjednoczenie demokratycznej opozycji jest możliwe. Jest tylko jeden warunek

Borys Budka w Trójce
YouTube/ Telewizja Republika

Na Węgrzech powstała koalicja zjednoczonej opozycji. Czy taki sam wariant powstanie w Polsce? Borys Budka w rozmowie z Bartoszem Węglarczykiem w “Onet Opinie” stwierdził, że jest na to szansa, ale postawił jeden warunek.

Zjednoczona opozycja

Budka jako lider PO musiałby być budowniczym tego typu koalicji, jaka uformowała się na Węgrzech.

Jestem pełen optymizmu, tak jak przy porozumieniu w Senacie. Szeroka lista opozycji jest możliwa. Warunek jest prosty. Odłożymy osobiste aspiracje na dalszy plan, a będziemy walczyć o określone wartości. 2021 r. będzie przełomem dla opozycji – mówił Borys Budka.

Jak dalej dodał, wszystko będzie zależało też od innych sił.

Muszą być określone podstawowe wartości. Wśród całej opozycji, oprócz Konfederacji, wartości europejskie, podejście do samorządu i kwestia praworządności, to coś, co nas łączy. Jest możliwa szeroka lista opozycji. Dziś najważniejsze jest to, byśmy traktowali się w sposób partnerski. Wszystko jest na dobrej drodze. Nasi wyborcy oczekiwaliby fajerwerków, ale dopóki PiS ma większość, wcześniejszych wyborów nie będzie. Natomiast będziemy robić wszystko, by przeciągnąć przyzwoitych ludzi z obozu Zjednoczonej Prawicy na jasną stronę mocy – powiedział potem Budka.

Wszyscy kontra PiS

Przykład Senatu pokazał, że wygrana z PiS jest realna. Tyle że współpraca musiałaby dot. wszystkich partii opozycyjnych, możliwe, że łącznie z Konfederacją, która jak na razie promuje się na antysystemowa, czyli zarówno antypisowską, ale też przeciwną KO, Lewicy i PSL.

Kolejne wybory odbędą się najpewniej w 2023 r. Wtedy PiS może być już osłabione kryzysem gospodarczym oraz walkami frakcyjnymi. Skutkiem tego może być wygrana opozycji i budowanie rządu KO, Lewicy i PSL. Czy tak będzie? Przekonamy się za 3 lata.

Źródło: Onet.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie