Polityka i Społeczeństwo

Ziobro nawołuje do buntu przeciwko UE. I używa argumentu najcięższego kalibru!

Ziobro w sejmie
Flickr.com

Zbigniew Ziobro udzielił wywiadu brytyjskiemu dziennikowi “Financial Times”. Jego słowa brzmią jak nawoływanie do polexitu.

Polska ma ogromny problem związany z zatwierdzeniem przez Komisję Europejską (KE) Krajowego Planu Odbudowy (KPO). To na jego podstawie mogą by uruchomione pieniądze z unijnego Funduszu Odbudowy. Kluczowym warunkiem, jaki musi spełnić Warszawa jest zamrożenia działania Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego oraz przywrócenie do orzekania zawieszonych sędziów.

Na Polską rozpościera się również widmo zastosowania przez Unię Europejską mechanizmu warunkowości, czyli zasady pieniądze za praworządność. W tym przypadku nie chodzi już tylko o Fundusz Odbudowy, ale o zablokowanie środków z całego wieloletniego budżetu. To z tej puli wypłacane są pieniądze na dopłaty dla rolników, czy przydzielane są środki na modernizację dróg.

Ziobro grzmi

Zbigniew Ziobro udzielił wywiadu brytyjskiemu dziennikowi “Financial Times” i został w nim zapytany o zastosowanie przez UE mechanizmu warunkowości. W ocenie ministra sprawiedliwości Komisja Europejska będzie działała bezprawnie, jeśli zdecyduje się na użycie reguły pieniądze za praworządność. Ziobro wyraził nadzieję, że do tego nie dojdzie, ale w przypadku gdyby taką opcję wdrożono w życie, będzie domagał się odwetu.

Polska powinna odpowiedzieć na szantaż UE wetem we wszystkich sprawach, które wymagają jednomyślności w UE. Polska powinna też zrewidować swoje zaangażowanie w unijną politykę klimatyczno-energetyczną, która skutkuje drastycznymi podwyżkami cen energii – powiedział brytyjskiej gazecie, cytowany przez Interia.pl

W kolejnym zdaniu użył argumentu grubego kalibru – Jeśli ten spór będzie eskalował, będę domagał się od Polski zawieszenia wpłat do UE. Byłoby to uzasadnione, ponieważ UE bezprawnie odmawia nam środków ze wspólnego budżetu, do którego również się dokładamy – powiedział.

Groźba polexitu

Słowa Zbigniewa Ziobry o wstrzymaniu wpłat do wspólnego unijnego budżetu brzmią bardzo złowrogo. Radosław Sikorski, były szef polskiej dyplomacji, nie ma najmniejszych złudzeń do czego może prowadzić taka polityka – Kto nawołuje do niepłacenia składki, wprost dąży do wyjścia z Unii Europejskiej – skomentował wywiad Zbigniewa Ziobry.

https://twitter.com/sikorskiradek/status/1470001760462950402?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1470001760462950402%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Fwyborcza.pl%2F77539827904809ziobro-w-ft-zawiesic-wplaty-polski-do-ue-powinnismy-zawetowac.html

Jak widać, minister sprawiedliwości nie porzucił grana na antyunijnej nucie. W ten sposób chce budować zaplecze wyborcze, jeżeli okazałoby się, że będzie zmuszony wystartować z Solidarną Polską samodzielne w przyszłych wyborach.

Źródło: Interia.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie