Po godzinach

To słowo robi furorę dzięki Ziobrze. Wiecie, co tak naprawdę oznacza “miękiszon”?

Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej na temat faktu zawetowania przez Polskę budżetu Unii Europejskiej powiązanego z praworządnością rzucił słowem “miękiszon”. Dziennikarze postanowili dowiedzieć się, co dokładnie ono oznacza.

Miękiszon

To są negocjacje. W negocjacjach nie można być miękiszonem, trzeba być twardym. Trzeba potrafić dbać o interesy Polski.

Polska nie jest gorsza od innych, nie musimy się prosić o zgodę Berlina na użycie weta, jeśli nasze interesy są zagrożone – mówił minister sprawiedliwości.

Czym zaś jest słynny już “miękiszon”?

Słowo to oznacza pewną cechę, która jest niemiła. Nikt nie chce być miękiszonem, bo to jest prawdopodobnie człowiek miękki – mówił w rozmowie z Gazeta.pl profesor Jerzy Bralczyk. Odwrotnością “miękiszona” jest “twardziszon”.

Dalej językoznawcza dodał, że końcówka “-iszon” pochodzi z języka francuskiego. W polszczyźnie mamy zaś dużo słów, które są zakończone takim przyrostkiem.

Miękiszon jest pewnego rodzaju oskarżeniem lub prowokacją kierowaną w stronę adresata. Z kolei posiadający tę samą końcówkę małpiszon – mówił językoznawca. – Jest rodzajem małpy, o której myślimy lekceważąco i żartobliwie – dodał.

Ziobro to twardziel?

Czy Ziobro w obecnej sytuacji, jaką mamy w polskiej polityce, jest twardziszonem? Przede wszystkim jest chyba cynikiem, który planuje na zamieszaniu w UE ugrać coś dla swojej partyjki.

Solidarna Polska stała się w tej kadencji dość uciążliwym koalicjantem dla PiS-u. Możliwe, że ziobryści czują już, że nie znajdą się na listach Zjednoczonej Prawicy za 3 lata. Stąd w ich szeregach powstał najpewniej pomysł, by zacząć walkę o swój elektorat i rozszerzyć go na tyle, by urósł do min. 5 proc. Dlatego chyba Ziobro gra najbardziej eurosceptycznego polityka w obozie rządzącym. Szkoda, że przez taką postawę wszyscy możemy być stratni…

Źródło: gazeta.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie