Polityka i Społeczeństwo

Ziobro chce otworzyć sobie drogę do wglądu w systemy informatyczne sądów. Będzie zbierał haki na adwokatów i sędziów?

Ziobro w sejmie
Flickr.com

Prokuratura Krajowa chce otworzyć sobie drogę do wglądu w systemy informatyczne sądów. W tle jest profilowanie sędziów pod konkretne sprawy.

W łódzkich sądach jest przygotowywany program pilotażowy, mający na celu umożliwienie wglądu do systemów informatycznych sądów – To kryminał! Złamanie zakazu udostępniania akt sądowych, zasad RODO. Ale wiedza to władza: dane dają prokuraturze potężną przewagę jako stronie w procesach – mówi Gazecie Wyborczej informator.

Dzięki takiemu dostępowi można profilować sędziów np. czy hurtowo orzekają areszty tymczasowe, ale także , czy potrafią “spuścić prokuraturze baty”. Czy orzekają w sprawach karnych na ostro czy liberalnie – Można szukać podstaw do ścigania sędziów. Zbierać dane o adwokatach: kogo bronią, czy ich klientami są politycy jednej opcji, czy zajmują się przestępczością mafijną – mówi źródło gazety i dodaje, że to gotowa droga do zbierania haków na adwokatów i sędziów.

Jeżeli prokuratura otworzyłaby sobie wrota do danych, to miałaby praktycznie dostęp do wszystkich akt spraw sądowych w sprawach karnych w Polsce. Nawet sądy nie mają nawzajem dostępu do swoich akt spraw cyfrowych – Systemy informatyczne sądów zbudowane są na zasadzie archipelagów: “Każdy z sądów dysponuje swoją bazą danych i pomiędzy sądami nie ma bezpośrednich połączeń” – czytamy.

Pomysł przekazywania danych narusza regulaminy sadów, prawo o ustroju sądów powszechnych, RODO, ustawę o statystyce publicznej. Koliduje również z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 14 października 2015 r. Marek Biernacki, ówczesny minister sprawiedliwości, zainicjował nowelizację, dającą ministrowi dostęp do akt sądowych i możliwość bycia administratorem danych zawartych w systemach sądowych. Trybunał uznał, że jest to sprzeczne z prawem.

Źródło Gazeta Wyborcza

 

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Bartosz Wiciński

Najstarsi górale nie pamiętają od kiedy zaprząta sobie głowę polityką. Kronikarze podają datę pokrywającą się z aferą Rywina, ale wciąż trwa o to spór. Od dziecka lubił zapach porannych gazet w domu i tak mu zostało do dzisiaj. Interesuje się geografią i nie smakują mu karpie.

Media Tygodnia
Ładowanie