Polityka i Społeczeństwo

Zignorowanie tego wyroku TSUE grozi gigantycznymi karami finansowymi dla Polski. “Rząd zaniedbał sprawę”

Premier Morawiecki
Flickr.com/Krystian Maj/KPRM

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nakazał Polsce wstrzymanie wydobycia węgla w Turowie. Jeżeli postanowienie nie zostanie wykonane, Polsce mogą grozić wysokie kary finansowe.

W piątek TSUE zobowiązało Polskę do natychmiastowego zaprzestania wydobycia węgla brunatnego w kopalni Turów. To postanowienie w sprawie, którą Trybunał zajmuje się z inicjatywy Czech. Nasi sąsiedzi twierdzą, że koncesja dla kopalni Turów została wydana z naruszeniem unijnego prawa. Do tego dochodzą wątki ekologiczne – według Czechów działanie kopalni ma negatywny wpływ na poziom lustra wód podziemnych po czeskiej stronie. TSUE uznało, że zarzuty uzasadniają nałożenie środka tymczasowego, jakim jest zamknięcie kopalni do czasu wydania prawomocnego wyroku.

Polski rząd kategorycznie sprzeciwia się decyzji TSUE.

Nie akceptujemy decyzji TSUE ws. kopalni w Turowie. Oczekujemy zrozumienia wobec procesu transformacji energetyki w Polsce. Nie podejmiemy żadnych działań, które mogłyby uderzyć w bezpieczeństwo energetyczne Polski. Transformacja musi być sprawiedliwa i rozsądna – napisał na Twitterze Jacek Sasin, minister aktywów państwowych. Wtórował mu premier Mateusz Morawiecki. PGE zaś w swoim oświadczeniu ogłosiło, że nie zamknie kopalni.


Komisja Europejska będzie monitorowała, czy Polska wykonała nakaz TSUE. Jeżeli decyzja Trybunału zostanie zignorowana, Polsce mogą grozić wysokie kary finansowe – rzędu dziesiątek tysięcy euro dziennie.

Jeśli to zarządzenie nie zostanie zmienione i jeżeli za miesiąc Polska się do niego nie zastosuje, to z ogromnym prawdopodobieństwem zaczniemy płacić dzienne wysokie kary przez kolejne pewnie jakieś 500 dni – analizował na antenie TVN24 europoseł Włodzimierz Cimoszewicz.

Jestem przekonany, że polski rząd zaniedbał tę sprawę. W ogóle nie musiało dojść do postępowania w Trybunale – dodał europoseł.

Źródło: TVN24

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie