Polityka i Społeczeństwo

Żenująca próba ośmieszenia Tuska w TVP. Takiej topornej propagandy jeszcze nie widzieliście

Szczyt G20 w Osace stał się pretekstem dla TVP Info do próby ośmieszenia Donalda Tuska. Rządowy nadawca postanowił użyć urywek nagrania z “family photo” światowych przywódców do stworzenia narracji, że Donald Trump ignoruje przewodniczącego Rady Europejskiej do tego stopnia, że nawet nie podał mu ręki. Pomijając już, że taka sytuacja świadczyłaby bardziej negatywnie o prezydencie USA niż byłym premierze, to w artykule posunięto się do daleko idącej manipulacji. Przeciwko temu szybko opowiedzieli się dziennikarze i internauci, przez co TVP Info usunęła swój oryginalny wpis na Twitterze z linkiem do artykułu:

Na zamieszczonym nagraniu widać bowiem, że Donald Trump po drodze na swoje miejsce do zdjęcia wita się z niektórymi przywódcami, wśród których nie ma Donalda Tuska. TVP snuje zatem narrację, że “Prezydent USA Donald Trump zignorował przewodniczącego Rady Europejskiej Donalda Tuska w trakcie tzw. family photo na szczycie G20 i nie podał mu ręki. Trump przywitał się m.in. z prezydentem Korei Południowej Moon Jae-inem i księciem Arabii Saudyjskiej Mohammedem bin Salmanem”.

Problem w tym, że Donald Trump nie witał się ze wszystkimi przywódcami, podczas której to czynności mógłby ostentacyjnie zignorować Donalda Tuska. Jak widać na samym nagraniu, podobnie „zignorowany” jak przewodniczący Rady Europejskiej został pozostający w dobrych stosunkach z Białym Domem premier Japonii Shinzo Abe, czy ustępująca premier Wielkiej Brytanii Theresa May. Czy prasa japońska i brytyjska miałyby wyciągnąć wniosek, że ich liderzy doznali publicznego upokorzenia? Jest to jednak szczegół, który nie ma znaczenia, ponieważ celem TVP nie jest przekazywanie informacji, ale szukanie “haków” na byłego premiera, aby tylko pokazać go jako człowieka małego i niepoważanego w świecie. Od samego początku strategią PiS było umniejszanie znaczenia funkcji Donalda Tuska w Unii Europejskiej, którą chciano sprowadzić do roli lokaja na usługach Berlina. Każdy, kto jednak przygląda się przebiegowi procesów decyzyjnych w Unii, wie, że rzeczywistość jest daleka od takiego obrazu.

Donald Tusk opublikował jednak na swoim profilu na instagramie zdjęcie, na którym wita się z prezydentem USA, co powinno rozstrzygnąć sprawę, jednak nie zostało to potraktowane na Woronicza jako dowód na zaprzeczenie własnej tezie. Zamiast tego TVP info dodało tę informację do swojego tekstu z pogardliwym komentarzem, że “Po zdjęciach Tusk podszedł do prezydenta USA, upomniał się o swoje i do handshake doszło”.

Obserwując tę relację, zastanawia, czy TVP zapominało już, jak Andrzej Duda na międzynarodowych salonach niejednokrotnie “upominał się o swoje” w sposób nieraz conajmniej kontrowersyjny. Przypomnijmy choćby słynne wstawanie z kolan polskiej dyplomacji w postaci spotkania na szczycie ze złapanym w drodze do windy prezydentem USA.

Jak widać, punkt widzenia zależy od punktu siedzenia. TVP nie przeszkadzają istne Himalaje prezentowanej hipokryzji. Liczy się tylko toporny przekaz dnia dla wyborców, że politycy PiS są ważni i szanowani na świecie, a politycy opozycji pomiatani i zmarginalizowani. Ta prosta zakłamana wizja świata jest tym, czym próbuje się dziś wygrywać wybory.

Źródło: tvp.info

fot. wiadomości.tvp.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

[wpdevart_like_box profile_id=”539688926228188″ connections=”show” width=”600″ height=”220″ header=”big” cover_photo=”show” locale=”pl_PL”]

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie