Po godzinach

Zbyt dużo wina mszalnego? Bulwersujące nagranie księdza podbija sieć

Shutterstock

Trwa Triduum Paschalne. To dla katolików czas wyjątkowy, czas przygotowania do Wielkanocy – najważniejszego święta w roku. Odprawiane w tym czasie liturgie powinny być momentem skupienia i refleksji. Ale to raczej niemożliwe, jeżeli są celebrowane w taki sposób, jak na nagraniu udostępnionym przez Zbigniewa Hołdysa.

Zbigniew Hołdys opublikował na Twitterze filmik, na którym widać fragment mszy, prawdopodobnie jest to liturgia Wielkiego Czwartku.

Na nagraniu widać księdza, który ewidentnie nie radzi sobie z celebracją, nie daje rady nawet czytać z mszału. Nawet najwierniejsi katolicy mogą mieć problem ze zrozumieniem, o co w tym momencie liturgii chodzi. W nieskładnej, pozbawionej sensu, bełkotliwej wypowiedzi, przebija się wątek mycia nóg. Obmycie nóg to ważny, uroczysty element liturgii Wielkiego Czwartku, który przez absurdalny występ księdza, stał się czymś groteskowym.

Zasadne jest pytanie o stan celebrującego ową mszę księdza. Niestety, wszystko wskazuje na to, że stał za ołtarzem pijany. Jeżeli tak było, to mamy do czynienia z oburzającą sytuacją. Sytuacją, w której lekceważy się i wiarę, i wiernych. Jest to tym bardziej przykre, bo Wielki Czwartek, z racji swojego znaczenia, powinien być dla każdego księdza wyjątkowym dniem. A co widzimy? Jawne lekceważenie. Trudności z czytaniem, gubienie wątku, nieskładna mowa – jesteśmy świadkami oburzającego i groteskowego widowiska… Internauci nie pozostawili zresztą na nim suchej nitki. Cóż, słusznie, skoro ów ksiądz nie potrafi uszanować najważniejszego elementu swojej własnej wiary…

W dobie pandemii wierni przeżywają Triduum w domach, oglądając transmisje liturgii w telewizji i Internecie. I na szczęście, widząc coś takiego, zawsze można włączyć relację z innego miejsca – trafi się coś wartościowego.

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Dominik Kwaśnik

Z wykształcenia – polonista i filmoznawca, absolwent stołecznego UKSW. Miłośnik dobrej książki, dobrego filmu i dobrego meczu. Pasjonat historii i podróży, uwielbia odkrywać i poznawać nowe miejsca – zarówno w swojej Warszawie, jak i poza nią.

Media Tygodnia
Ładowanie