Polityka

Zbigniew Ziobro uderza w najbiedniejszych emerytów. Gdzie podziała się jego wrażliwość społeczna?

Minister Sprawiedliwości Zbigniew Ziobro odniósł się do tzw. “trzynastek”, czyli trzynastego świadczenia emerytalnego, które otrzymują w roku emeryci.

Dotąd świadczenia te były w szczególny sposób chronione, komornicy nie mogli ich zająć na poczet pokrycia długów. Lider Solidarnej Polski chce tę sytuację zmienić, dla zadłużonych emerytów oznacza to ryzyko utraty części emerytury.

Dane BIG InfoMonitor wskazują, że w Polsce aż 350 tysięcy emerytów ma problemy z zadłużeniem. Nie jest tajemnicą, że świadczenia emerytalne przeważnie nie są wielkimi sumami. Osoby starsze nie tylko ratują budżet pożyczkami i kredytami, ale też zaciągają takie zobowiązania żeby pomóc finansowo swoim dzieciom i wnukom.

Niskie emerytury często powodują kłopoty w regularnej spłacie rat zobowiązań. Dzięki trzynastym emeryturom osoby starsze dostawały zastrzyk gotówki na koniec roku. Pieniądze te chronione są ustawowo przed egzekucją komorniczą, nawet wobec dużych długów komornik nie może z nich potrącić ani grosza.

Tą sytuację chce zmienić Ministerstwo Sprawiedliwości. W uwagach do projektu ustawy o trzynastej emeryturze czytamy, że: Pod rozwagę poddaje się objęcie dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego dla emerytów i rencistów regulacją, zgodnie z którą, jeżeli wysokość świadczenia nie przekroczy kwoty wolnej od egzekucji – nie będzie ono podlegało zajęciu, jeżeli zaś wysokość świadczenia przekroczy tę kwotę, będzie ono podlegało zajęciu na zasadach ogólnych.

Oznacza to, że z każdego tysiąca złotych emerytury, bezpieczne będzie 825 zł. Komornicy będą mogli zajmować pozostałe 175 zł z każdego tysiąca.

źródło: fakt.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie