Polityka i Społeczeństwo

Zbigniew Ziobro nie odpuści. Jest wniosek o areszt Romana Giertycha

Prokuratura wystąpiła z wnioskiem do sądu o aresztowanie Romana Giertycha. – Uporczywie nie stawia się przed prokuratorem. Był już wzywany kilkadziesiąt razy – na ponad 20 terminów – powiedział minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro w rozmowie z “Gazetą Polską”.

Giertych zostanie aresztowany?

Minister Sprawiedliwości został m.in. zapytany o to, jaki jest obecnie status Romana Giertycha.

Sam prawnik uważa, że nie postawiono mu jak na razie zarzutów.

Gdyby tak było, to nie mogłyby mieć statusu podejrzanego osoby, które ukrywają się lub uciekły za granicę, a jest podejrzenie, że dopuściły się przestępstw. A tak nie jest. Prawo umożliwia postawienie zarzutów nawet wówczas, gdy sprawca zbiegł i się ukrywa. Decydujące jest wydanie przez prokuraturę postanowienia o przedstawieniu zarzutów, a nie ich ogłoszenie podejrzanemu. I takie postanowienie wydała prokuratura podkreślił Ziobro.

Dalej tłumaczył, jaki problem prokuratura ma z Giertychem.

W takim wypadku ogromna większość osób – nawet tych, które kwestionują zasadność działań organów ścigania – stawia się na wezwanie. Tylko Giertych udaje wielkie panisko, które może stać ponad prawem. Ale obstrukcja Giertycha nie wstrzymuje śledztwa. Nowe dowody pozwoliły na postawienie mu dodatkowych zarzutów. Dotyczą one m.in. 4,5 mln zł za zaangażowanie w sprawę, w związku z którą – jak wskazuje prokurator – pan Giertych jako prawnik przez niespełna półtorej godziny brał udział w jednej sądowej rozprawie – tłumaczył, dodając, że “wynagrodzeniem były pieniądze i kilka mieszkań”. Według prokuratury monstrualne honorarium było sposobem na wyprowadzenie pieniędzy z giełdowej spółki – dodał minister.

Następnie Ziobro przekazał też, że prokuratura wystąpiła z wnioskiem do sądu o aresztowanie Romana Giertycha, ponieważ “postawił się ponad polskim prawem”. – Uporczywie nie stawia się przed prokuratorem. Był już wzywany kilkadziesiąt razy – na ponad 20 terminów – podkreślił minister sprawiedliwości.

Teraz, jak podaje lider Solidarnej Polski, jeżeli sąd wyda zgodę na tymczasowe aresztowanie, prokuratura będzie miała dodatkowe możliwości. Będzie mogła np. podjąć działania, “aby sprowadzić go do Polski, niezależnie od tego, gdzie się ukrywa. A jak pojawi się w kraju, będzie możliwe jego zatrzymanie”, dodał Ziobro.

Źródło: Gazeta Polska

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie