Polityka i Społeczeństwo

“Zatruty prezent”, “Brudna operacja”. Politycy opozycji wymownie komentują hojność Kaczyńskiego i Dudy

PiS
Flickr.com/PiS

Już we wtorek klub KO ma zadecydować, jak zareaguje na podwyżki dla posłów i innych zawodowych polityków. – To, co robi Jarosław Kaczyński, jest głęboko niemoralne – mówi Izabela Leszczyna z KO.

Pułapka PiS – Tusk zadecyduje

Jarosław Kaczyński tylnymi drzwiami załatwił spore podwyżki dla polityków. Zamiast ryzykować głosowanie w tej sprawie w Sejmie i Senacie, prezes skorzystał z długopisu Andrzeja Dudy. Prezydent ochoczo podpisał odpowiednie rozporządzenie. Co na taki niespodziewany dar posłowie opozycji?

– Rosną ceny, rośnie inflacja, a całe grupy pracowników budżetówki nie dostają podwyżek. Podnoszenie w tym momencie pensji parlamentarzystom, członkom rządu, przyznawanie gigantycznej pensji żonie prezydenta to skandal – powiedziała w rozmowie z  “Gazetą Wyborczą” Izabela Leszczyna, posłanka KO.

PiS, zdaniem Leszczyny, może chcieć wciągnąć KO w pułapkę.Chcą nas zrobić wspólnikami w tej brudnej operacji – twierdzi posłanka. Z kolei Dariusz Joński uważa, że uczciwym rozwiązaniem byłoby przyznanie podwyżek od następnej kadencji parlamentu.

Wtedy nikt nam nie zarzuci, że załatwiamy coś dla siebie – mówi Joński “Wyborczej”. – Mnie PiS nie pytał, gdy w 2018 r. odbierano posłom pieniądze, i nikt nie pytał teraz, gdy dostajemy ten zatruty prezent – podkreśla.

Hojne podwyżki

Przypomnijmy, że w piątek prezydent Andrzej Duda podpisał, a premier Mateusz Morawiecki kontrasygnował rozporządzenie o  podwyżkach dla parlamentarzystów i urzędników państwowych. Posłowie i senatorowie zarobią ok. 12,5 tys. zł (teraz dostają 8016,07 zł). Do tego dojdzie dotychczasowe 2,5 tys. nieopodatkowanej diety 

Więcej zarobi też premier Morawiecki (jego pensja wzrośnie z ok. 15 tys. zł brutto do 20,5 tys.). Wicepremierzy dostaną zamiast 13 tys.  18,2 tys. zł. Do tego dojdą szefowie i zastępcy kancelarii Sejmu i Senatu, prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych, wojewodowie i wielu innych urzędników.

To kolejna próba podniesienia wypłat dla polityków, jaką podejmuje PiS. Poprzednia została zablokowana przez Senat, który jest zdominowany przez opozycję.


Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie