Polityka i Społeczeństwo

Zaskoczenie? Przewodniczący Episkopatu odczytuje oświadczenie. “Przepraszamy”

Grabowski Foto

Przepraszamy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, za prywatę, partyjnictwo i niezdolność do dialogu – powiedział abp Stanisław Gądecki podczas wczorajszej mszy w krakowskiej Bazylice Najświętszego Serca Pana Jezusa.

W piątek w krakowskiej bazylice odbyła się uroczysta msza święta z okazji ponowienia zawierzenia narodu polskiego Najświętszemu Sercu Pana Jezusa. Uroczystości przewodniczył metropolita poznański abp Stanisław Gądecki, przewodniczący KEP. To on odczytał akt zawierzenia. Padły w nim słowa przeprosin za grzechy Kościoła.

Przepraszamy za brak szacunku dla życia, także tego najsłabszego, ukrytego pod sercem matki – zaczął abp Gądecki. – Przepraszamy za grzechy wykorzystania seksualnego małoletnich, popełnione zwłaszcza przez niektórych duchownych i związane z tym grzechy zaniedbania ich przełożonych. Przepraszamy za nałogi i uzależnienia, za prywatę, partyjnictwo, agresję i niezdolność do dialogu. Przepraszamy za brak czci dla tego co święte, w tym próby instrumentalnego traktowania religii – mówił dalej hierarcha.

Otwórz nasze serca na tych, którzy zostali boleśnie zranieni we wspólnocie Kościoła, aby dzięki Twojej łasce ich rany się zagoiły i aby ponownie zaznali pokoju – usłyszeliśmy podczas piątkowej uroczystości.

Z pewnością potrzebne to słowa, ważne jednak, by za słowami szły czyny. Niewykluczone, że przed polskim Kościołem burzliwa jesień – pod koniec maja media obiegła informacja, że papież Franciszek wezwał polskich hierarchów na pilną wizytę. Pojawiły się spekulacje, że została ona zainicjowana przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio, który miał przedstawić Franciszkowi krytyczną opinię o polskim Kościele.

Źródło: Onet, Rzeczpospolita

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie