Polityka i Społeczeństwo

Zaskakujący sondaż dotyczący inflacji. Polacy nie wierzą w oficjalne dane

Według danych Głównego Urzędu Statystycznego inflacja wynosi 8,6 proc. Polacy mają kompletnie inne zdanie na ten temat i uważają, że jest wyższa.

Główny Urząd Statystyczny podał tzw. szybki szacunek wzrostu cen towarów i usług na koniec roku. Wynika z niego, że inflacja w grudniu 2021 r. wyniosła aż 8,6 proc. Wstępne dane pokazują wyraźny wzrost w porównaniu do listopada, gdy inflacja wyniosła 7,8 proc. Z sondażu przeprowadzonego przez RMF FM i “Dziennik Gazetę Prawną” wynika, że Polacy mają kompletnie inne zdanie na temat wzrostu cen.

Pracownia United Surveys zapytała Polaków, o ile ich zdaniem średnio wzrosły ceny w ciągu ostatniego roku. Średnia ze wszystkich podanych odpowiedzi wyniosła 27,3 proc., czyli ponad trzykrotnie więcej niż statystyki GUS-uinformuje RMF FM. – To pokazuje, jak wielka jest skala tego problemu i jak on jest pilny – mówi Marcin Duma z  z United Surveys.

Badanie przeprowadzono także z podziałem na elektoraty. Najniższą wartość, ale i tak przebijającą oficjalne dane, wskazywali wyborcy Prawa i Sprawiedliwości i Polskiego Stronnictwa Ludowego (średnio 21 proc.). Jeszcze gorzej sytuację ocenia elektorat Koalicji Obywatelskiej, których zdaniem ceny wzrosły średnio o 26 proc. i Konfederacji (28 proc.). Największą średnią wartość podali wyborcy Lewicy – 36 proc.

Wzrosty cen najbardziej odczuli renciści. Według nich ceny wzrosły średnio o 48 proc. Tak jednoznaczne odczucia to poważny sygnał dla polityków władzy.

Źródło: RMF FM

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie