Polityka i społeczeństwo

Zaskakujący scenariusz rekonstrukcji rządu. Jeśli Kaczyński go zrealizuje, obóz Zjednoczonej Prawicy zatrzęsie się w posadach

Wtopa Kancelarii Premiera. Walka z "rozpasaniem władzy" przyniosła nieoczekiwany skutek
fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski

Tygodnik Wprost pisze o możliwych przetasowaniach w obozie władzy. Powrót prezesa Kaczyńskiego za szpitala oznacza wzmocnienie pozycji Mateusza Morawieckiego. W czasie ostatnich rozmów ze współpracownikami Kaczyński podkreślał, że szef rządu dobrze radzi sobie na stanowisku. Premier coraz poważniej myśli o autorskiej rekonstrukcji rządu i wygląda na to, że dostanie od prezesa zielone światło. Dzisiaj rozważane są dwa warianty rekonstrukcji. Mała, która dotknie dwóch polityków na jesieni i duża, szersza​, związana z eurowyborami.

Szef rządu zdaje sobie sprawę, że jego pozycja wzrasta i dlatego rozmawiał z prezesem o rekonstrukcji rządu, która wydaje się już przesądzona. Najczęściej wymienianie są dwa nazwiska – ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego oraz ministra rolnictwa Krzysztofa Jurgiela. Odejście tych dwóch osób jest już pewne i ma do niego dojść zaraz po wyborach samorządowych – pisze Wprost. Tchórzewski wciąż konfliktował się z Morawieckim o zakres kompetencji, do czasu aż premier odebrał mu uprawnienia głównego akcjonariusza koncernów paliwowych PKN Orlen i Grupy Lotos. Z kolei Jurgiel może odejść z rządu pod pretekstem startu do europarlamentu – “Tak naprawdę od dawna był na cenzurowanym. O jego dymisji mówiło się przy poprzedniej rekonstrukcji rządu. Ale Kaczyński nie mógł ulegać naciskom opozycji, która domagała się usunięcia go ze stanowiska”– mówi anonimowo polityk PiS.

Według informacji Wprost w nastepnej kolejności mają odejść czołowi politycy, którzy będą startowali do europarlamentu. Padają takie nazwiska jak Beata Szydło, Anna Zalewska i Beata Kempa. Najwięcej emocji budzi jednak pomysł wysłania do Brukseli Zbigniewa Ziobro. Kaczyński nie spodziewał się, że Patryk Jaki może rzeczywiście wygrać wybory, tymczasem okazuje się, że nawiązuje równą walkę z Rafałem Trzaskowskim. Jeżeli zostanie prezydentem Warszawy wpływy ministra sprawiedliwości i jego ludzi wzrosłyby na tyle, że stałby się realnym zagrożeniem dla Jarosława Kaczyńskiego. Otoczenie prezesa przekonuje go, żeby pozbył się Ziobry, bo będzie pierwszym który skoczy mu do gardła. 

Jarosław Kaczyński liczy, że po kryzysie spowodowanym protestem niepełnosprawnych oraz kłopotami wizerunkowymi posła Pięty notowania PiS zaczną się wzmacniać za sprawą dobrych wyników gospodarczych. “Jarosław Kaczyński nie zna się na gospodarce. Ona go nie interesuje. Chce tylko, żeby wszystko się zgadzało i były pieniądze na 500 plus. Morawiecki kreśli prezesowi wizje rozwoju gospodarczego Polski, a prezes jest spokojny, że wszystko jest pod kontrolą” – mówi informator Wprost. Paradoksalnie protest niepełnosprawnych dodatkowo wzmocnił pozycję Morawieckiego, który spotkał się z protestującymi, ale nie przyszła do nich Beata Szydło odpowiedzialna za kwestie społeczne i to na nią spadła fala krytyki.

Czeka nas kolejny serial pod tytułem “Rekonstrukcja rządu”, jednak najciekawsze będzie to, co stanie się ze Zbigniewem Ziobro. Pierwsze plotki o dymisji ministra pojawiły się kilka miesięcy temu. Ziobro miał być poświęcony w zamian za ugodę z Komisją Europejską w sprawie praworządności. Jarosław Kaczyński sam sobie zafundował problem wyznaczając do biegu wyborczego Patryka Jakiego i teraz będzie musiał obciąć jedną głowę Solidarnej Polsce, jeżeli w Warszawie zostanie osiągnięty bardzo przyzwoity wynik. Do tego na wymianę ministra naciska Morawiecki, który jest oczkiem w głowie prezesa i prezes będzie chciał pokazać, że Morawiecki nie jest premierem technicznym, tylko z realnym wpływem na rząd i dobór współpracowników.

Źródło: Wprost

fot. Kancelaria Sejmu/Krzysztof Białoskórski

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media - wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie