Polityka i Społeczeństwo

Zaskakujący efekt zmian w Programie 500 Plus. Ponad 12 tys. osób na bruk?

Flickr.com/PiS

Przejęcie przez ZUS obsługi świadczenia 500+ może mieć zgubne skutki. W praktyce może bowiem doprowadzić do zwolnień w samorządach. Do obsługi tego słynnego programu gminy zatrudniły aż około 12 tys. osób. Teraz ci staną się mniej potrzebni.

Zmiany w 500+ i zwolnienia w urzędach

Przypomnijmy, że obsługę sztandarowego programu PiS przejmuje od 2022 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Wcześniej zajmowały się tym samorządy. W praktyce może to oznaczać zwolnienia w tych ostatnich. 500+ obsługiwało aż 12 tys. ludzi.

Oczywiście część personelu zostanie zapewne przeniesiona do innych zadań. Tyle że nie wszędzie. W Miejskim Ośrodku Pomocy Rodzinie w Białymstoku, jak podaje “DGP”, już zapowiedziano, że nie zostaną przedłużone umowy dla 10 osób: siedmiu pracowników zostanie przesuniętych do innych zadań, a trzy osoby same odejdą z pracy. W Bydgoszczy i Gdańsku trwa proces przesuwania pracowników.

– Programem 500+ zajmuje się 50 pracowników Krakowskiego Centrum Świadczeń i do końca br. jego obsługa będzie realizowana w takiej właśnie obsadzie. Od 1 stycznia do 31 maja 2022 r. będzie to robić mniej osób, ale z uwagi na trwające prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy ostateczne decyzje kadrowe nie są jeszcze podejmowane – wyjaśnił z kolei Emilia Król z krakowskiego magistratu.

W związku z wprowadzeniem świadczenia wychowawczego w naszym ośrodku zatrudniono 20 osób. Z uwagi na planowaną zmianę realizatora programu – w trosce o los pracowników – wystąpiliśmy do ZUS z pytaniem, czy będzie to wiązało się z ewentualnym przeniesieniem części wykwalifikowanej i doświadczonej w tym zakresie kadry. Do dziś nie otrzymaliśmy odpowiedzi, dlatego podjęliśmy działania w kierunku zagospodarowania tych pracowników przy innych zadaniach wykonywanych przez MOPR lub w UM Lublin. Zatem nie planujemy żadnych zwolnień, tym bardziej że jest to kadra w pełni przygotowana do pracy na stanowiskach urzędniczych i do prowadzenia postępowań administracyjnych – to zaś Magdalena Suduł, rzeczniczka MOPR w Lublinie.

Źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Media Tygodnia
Ładowanie