Polityka i Społeczeństwo

Zaskakujące wyniki najnowszego sondażu. Złe wieści dla Lewicy

Skandaliczne słowa z mównicy sejmowej. Wiceminister od "świńskiej opozycji" odwołany z resortu!
Fot. Flickr

W najnowszym sondażu, jaki pojawił się już po ogłoszeniu Nowego Ładu, PiS uzyskało ponad 38 proc. poparcia. Straciła z kolei Lewica. Jak wypadły inne partie?

Nowy sondaż

Nowe badanie przygotował Instytut Badań Pollster. Zleceniodawcą był “Super Express”.

Prawo i Sprawiedliwość, jak widać, znowu rośnie w siłę. Na partię rządzącą chce zagłosować 38,1 proc. wyborców. Polska 2050 i KO mają podobne wyniki, kolejno po 20,9 proc. i 19,2 proc. 

Konfederacja może liczyć na poparcie 8,72 proc., a Lewica tylko 7,26 proc. Progu wyborczego nie przekroczyłoby PSL (wynik 4,95 proc.)

Zaskakuje słaby wynik Lewicy. Czy to efekt krótkotrwałego sojuszu z PiS? – Nie sądzę. Ale wynik nas absolutnie nie zadowala. Lewica musi jeszcze bardziej zwiększyć tłumaczenia, dlaczego walczyliśmy o unijne pieniądze dla Polaków – powiedział se.pl poseł Krzysztof Śmiszek.

Polski Ład

Eksperci sugerują, że Polski Ład nieoficjalnie rozpoczął kampanię wyborczą. Możliwe, że jesienią czy wiosną kolejnego roku pójdziemy to urn, by wybrać nowych posłów i senatorów.

Pojawia się pytanie, czy Polski Ład był wstępem do kampanii wyborczej i wcześniejszych wyborów. Jeśli PiS będzie jesienią trwale przekraczał 40 proc. w sondażach, to sądzę, że w przyszłym roku czekają nas przedterminowe wybory. Z kolei co do wyniku Lewicy, to poczekałbym jeszcze trochę co do oceny spadku w badaniu. Pytanie, czy Lewica jednorazowo poparła PiS w sprawie Funduszu Odbudowy, czy ta współpraca z PiS będzie miała ciąg dalszy. Jeśli przeważy ten drugi wariant, to sądzę, że wyborcy zaczną się odwracać od Lewicy – komentuje sytuację dla se.pl prof. Antoni Dudek, politolog z UKSW.

Co ciekawe, KO wyraźnie staje się równoprawnym graczem z Polską 2050, która to inicjatywa Szymona Hołowni krótkotrwale prześcignęła koalicję PO, Nowoczesnej, Inicjatywy Polskiej i Zielonych.

Sondaż zrealizowano w dniach 19–20 maja na reprezentatywnej próbie 1013 dorosłych Polaków.

Źródło: se.pl

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.
Tagi
Media Tygodnia
Ładowanie