Polityka

Zaskakujące wyniki badań na temat 500 Plus. Opozycja od początku miała rację?

Fot. Flickr

Michał Mycka i Kajetan Trzciński z Centrum Analiz Ekonomicznych pochylili się nad zagadnieniem wpływu transferów socjalnych na rynek pracy. Analizie poddano nowy program 500+, który pod wpływem krytyki opozycji został rozszerzony. Teraz rodzice dostaną 500 zł na każde dziecko, tak jak chciała tego opozycja. Jakie ma to konsekwencje?

Wyniki badania ekonomistów mogą dziwić. Okazało się, że gdyby program 500+ od początku był wypłacany wszystkim rodzicom za wszystkie dzieci wpływ na rynek pracy byłby mniejszy. Mając więcej pieniędzy na dzieci, matki… częściej wracałyby do pracy po urlopie macierzyńskim. Dodatkowe pieniądze pozwalałyby myśleć o zatrudnieniu niani, czy opłaceniu przedszkola.

Według szacunków opublikowanych w Gazecie Wyborczej, gdyby od początku 500+ wyglądało tak jak chciała tego opozycja, wpływ programu na rynek pracy zamknął by się w widełkach pomiędzy 20 tys. kobiet, które opuściłyby rynek pracy – a 15 tys., które dołączyłyby do grona pracujących. Realny wpływ programu 500+, który w formie wprowadzonej przez rząd PiS nie objął wszystkich rodzin, to 200 tys. kobiet, które przestały pracować.

źródło: money.pl

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Czytasz nas? Podobają Ci się zamieszczane przez nas treści?
Wesprzyj nas swoją wpłatą.
Wpłacając pomagasz budować Crowd Media – wolne media, które patrzą władzy na ręce.

WPŁAĆ

POLUB NAS NA FACEBOOKU

Facebook Comments

Redakcja portalu CrowdMedia.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułów nadesłanych przez użytkowników.

Media Tygodnia

Ładowanie